Dovolenková destinácia Vlora. Vyľadajte zaujímavé pamiatky na dovolenke v Albánsku

Poznávacie zájazdy do Albánska - Vlora

Čo navštíviť pri pobyte vo Vlore

Pevnosť Kanina

Kanina Albánsko zájazdbola vybudovaná v dedine s rovnakým názvom, 6 km juhovýchodne od Vlory. Pevnosť stojí na svahu pohoria Shushica, 380 m nad hladinou mora. Starí ľudia z Kaniny hovoria, že pevnosť budovalo 5 'národov': Ilýri, Rimania, Benátčania, Byzantinci a Turci. Pevnosť obývaná od 7. alebo 6. storočia pred Kr. a opevnená od druhej polovice 4. storočia pred Kr. bola veľmi dôležitá aj v neskorej antike a v stredoveku. Obranný kruh má okolo 1000m a uzatvára priestor okolo 3,5 ha.

 

Orikum - antické mesto

antické mesto Orikum bolo založené v 7. až 6. storočia pred Kr. helénskymi osadníkmi. Päť hektárová osada sa rozprestierala na nízkom vápencovom vŕšku na južnom konci Vlorského zálivu, 30 km od súčasného mesta Vlora. Je v blízkosti prístavu, o ktorom Július Cézar hovoril ako o strategicky veľmi významnom. Asi 4 km od moderného Orikumu sa nachádza archeologický park Orikum. Na jeho okraji je kostol Marmiroi, datovaný do čias byzantského cisára Theodorusa, okolo 13. storočia n.l.

 

Záliv Gramata

je malý záliv na západnom cípe polostrova Karaburun, ktorý bol od staroveku útočiskom lodí pred búrkami a rozbúreným morom. Na skalách okolo zálivu je možné vidieť veľa nápisov vyrytých námorníkmi, vrátane toho od byzantského cisára Manuela II (1391-1425).

 

Priesmyk Llogara

opúšťajúc Vloru po malebnej pobrežnej ceste vedúcej do Sarandy, vystúpite do priesmyku Llogara s nadmorskou výškou 1027 m n.m., národného parku pokrytého hustým borovicovým lesom. Nachádza sa tu známa turistická chatová osada. Llogara je vynikajúcim miestom na vzdušné športy, ako sú paragliding či lietanie na rogale. Pohorie je veľmi blízko morského pobrežia, takže je možné kombinovať svieži horský vzduch s teplými morskými vodami.

 

Kostoly sv. Štefana a sv. Mitriho

v dedine Dhermi ( XII. -XIV. storočie)

 

Pevnosť Porto Palermo (zámok Ali Pashu z Tepeleny)

pobrežná pevnosť nachádzajúca sa 60km južne od Vlory, pri dedine Himara vybudovaná v 19. storočí Ali Pashom z Tepeleny pre jeho krásnu mladú ženu. Hrúbka múrov je 1,6 m. Pevnosť bola Himara Albánska plážnavrhnutá francúzskym inžinierom v tvare päťuholníka.

 

Ruiny pevnosti Himara v dedine Himara

 

Amantia - Ilýrske mesto

ilýrske mesto v blízkosti súčasnej dediny Plloc, 40 km juhovýchodne od Vlory. Amantia bola založená na konci 4. storočia pred Kr. Archeologickým výskumom boli odhalené obranné múry, štadión, chrám, baziliku a veľa artefaktov, ktoré nám veľa hovoria o rozvoji sídliska a jeho obchodných vzťahoch so svetom Stredomoria. Obranné múry boli v 4. storočí pred Kr. postavené na ochranu akropoly. Dobre zachovaný štadión mal kapacitu 3000 divákov.

 

Korca Voskopoje - Stredoveké centrum

stredoveké centrum ortodoxného náboženstva s 27 kostolmi a kláštormi (baziliky zdobené dobovými freskami), z ktorých sa do súčasnosti zachovalo len 7, prvá tlačiareň na Balkáne, vybudovaná v roku 1720; Voskopojská univerzita založená v roku 1774

 

Pevnosť Pertrela pri Tirane

Vypína sa 18km južne od Tirany na pravej strane hlavnej cesty z Tirany do Elbasanu. Pevnosť stojí na skalnatom kopci nad dedinou rovnakého mena a je jednou z turistických atrakcií v blízkosti Tirany, ktorá priťahuje veľké množstvo návštevníkov. Má trojuholníkový tvar s dvomi strážnymi vežami. Hoci pochádza z antických dôb, súčasná stavba sa datuje späť do 15. storočia. Pevnosť Petrela bola súčasťou signálneho a obranného systému pevnosti Kruja. Pevnosti si posielali ohňové signály. Dnes je vo vnútri pevnosti reštaurácia. Z pevnosti je nádherný výhľad na olivové háje údolia Erzen a na okolité pohoria.

Berat Albánsko poznávací zájazd

 

 

Berat - mesto na rieke Osum

mesto “tisícich očí” leží na rieke Osum, známou destináciou pre rafting, je sídlom biskupa pravoslávnej cirkvi. Historické jadro mesta je pamiatkovo chránené a je na zozname UNESCO, museum ikonopisca Onufriho.

 

Pridané: 06.06.2014