Zaujímavé turistické destinácie v Albánsku. Vyberte sa na poznávací zájazd po pamiatkach Albánska

Cestovanie po Albánsku

Čo sa oplatí vidieť v Albánsku - Zaujímavé turistické destinácie

Tirana - hlavné mesto Albánska

hlavné mesto krajiny má jedno centrálne hlavné veľké námestie (Skanderbegove námestie). V meste sa nachádza aj Edhem Beyova mešita zo 17. storočia, ktorá slúži veriacim až od roku 1990. Neďaleko stojí hodinová veža

Amphiteather Butrint poznávací zájazd AlbánskoButrint - ruiny

UNESCOm chránené zachované ruiny, južne od mesta Saranda Saranda – mesto postavené v štýle talianskej architektúry, s promenádou a peknými plážami

Gjirokaster(Džirokaster) - osmanské mesto

dobre zachovalé osmanské horské malebné mestečko prezývané aj ako „kamenné mesto“ je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Aj keď strechy pôvodných domov by si zaslúžili rekonštrukciu, napriek tomu vytvárajú neopakovateľný charakter mesta. Samotnému mestu dominuje citadela. Nachádza sa tu aj starý bazár, pôvodom zo 17. storočia.

Súčasťou svetového dedičstva je viac než 200 historických objektov v meste Skadar – leží neďaleko od hraníc krajiny s Čiernou Horou, na brehu známeho Skadarského jazera. Mesto má vybudované široké ulice. Na skale nad mestom lezí pevnosť Rosafa, kde sú ruiny starých kostolov a mešít. 20km od Shkodry pieskové pláže Velipoje

Kruja - stredoveké mesto

stredoveké mesto v blízkosti Tirany s etnografickým múzeom, historickým bazárom a múzeom národného hrdinu Skanderbega.

Meno Kruja pochádza z albánskeho slova 'krua', znamenajúceho 'prameň'. V 4. storočí nl. sa citadela stala hlavnou ilýrskou pevnosťou tejto oblasti. V roku 879 bola Kruja prvýkrát spomenutá ako centrum kresťanskej viery (sídlo biskupa). Prvý albánsky feudálny štát tu bol založený okolo roku 1190.

Turci okupovali Kruju dvakrát, v rokoch 1396 a 1415. Mesto dosiahlo svoj zenit 28. novembra 1443, kedy bola pevnosť obsadená Gjergjom Kastriotim (Skanderbegom), ktorý potom organizoval dlhotrvajúci protiturecký odpor. Od tohto času, pod Skanderbergovým velením, Kruja odolala trikrát tureckému obliehaniu v rokoch 1450, 1457 a 1466. Až desať rokov po Skanderbegovej smrti, v roku 1478, boli Turci schopní dobyť pevnosť a mesto Kruja zničiť.

Pevnosť Kruja v AlbánskuPevnosť Kruja

vybudovaná v 5. a 6. storočí, má eliptický tvar s celkovou rozlohou 2,25 ha. V hradbách pevnosti je postavených deväť veží, ktoré v časoch vojny slúžili ako pozorovateľne a signálne miesta. Vo vnútri hradieb sa nachádzajú zvyšky niekoľkých domov.

Múzeum Gjerga Kastrioti Skanderbega

vo vnútri pevnosti Kruja.

Etnografické múzeum

vo vnútri pevnosti Kruja.

Tradičný bazár - stredoveký bazár

na ceste do pevnosti - stredoveký bazár s produktmi tradičných remesiel, ako sú výrobky z drôtu, alabastra, striebra, medi, drevené výrobky, vlnené koberce, atď. Jeho najväčšou zvláštnosťou je, že všetky obchody sú postavené z dreva.

Lezha - Staroveké mesto

mesto ležiace 50 km severne od Kruje, založené v období staroveku. Lezha bola miestom, kde Gjergj Kastrioti Skanderbeg zjednotil princov Albánska v boji proti Tureckému impériu. V katedrále Lezha, zasvätenej sv. Nicholausovi, je Skanderberg aj pochovaný . Jeho múzeum má aj vonkajší sektor, s archeologickými pamiatkami zo staroveku a stredoveku nájdenými v okolí Lezhy. Na východ od mesta, na vrchole 186m kopca, leží pevnosť Lezha, ktorá nesie stopy ilýrskej, rímskej, byzantskej a tureckej architektúry.

Archeologické nálezisko - Albanopoli

na kopci pri dedine Zgerdhesh (medzi mestami Kruja a Fushe-Kruja) sa nachádzajú ruiny antického mesta 'Albanopolis', hlavného mesta ilýrskeho kmeňa 'Alban', ktorý prekvital od 3. storočia n.l. Názov krajiny 'Albánsko' a jej obyvateľov 'albánci', pochádza práve z mena tohto ilýrskeho kmeňa. Návšteva starovekého Zgerdhesha sa oplatí kvôli veľkolepému výhľadu na pobrežné nížiny smerom k Jadranu, a kvôli pôsobivým zvyškom ilýrskych hradieb a opevnenia.

Pevnosť Preza

V blízkosti dediny s rovnakým názvom, len pár kilometrov od medzinárodného letiska Matky Terezy. Je to malá pevnosť z 15. storočia známa pre svoju polohu v krásnom prostredí. Má štyri veže, po jednej v každom rohu.

Hrad Dorsi

v oblasti Peza, postavili ho starí Ilýri.

Stredoveký hrad - Bashtova

bol vybudovaný koncom stredoveku, v čase objavenia sa feudálneho systému v Albánsku. Je situovaný 3-4 km severne od ústia rieky Shkumbin do mora. Slúžil Benátčanom na zabezpečenie vyberania morských a riečnych poplatkov.

Durres (Dráč) - prístavné mesto

najdôležitejšie prístavné mesto, antický amfiteáter, archeologické múzeum, pieskové pláže s vybudovanou infraštruktúrou

Vlora (Valona) - Brána Albánskej riviery

Jala pláž Vlora Albánsko(alb. Vlorë) známa je  aj ako Valona leží v juhozápadnom Albánsku, v blízkosti miesta kde sa stretávajú Jadranské a Iónske more. Vďaka svojej polohe je bránou Albánskej riviéry. Mesto so svojimi širokými bulvármi lemovanými palmami skutočne dýcha južným Stredomorím. Rozprestiera sa pred polostrovom Karaburuni, oproti ostrovu Sazan, v blízkosti rôznych pieskových a kamenistých pláží a malebných pohorí. Vlora je druhým najväčším albánskym prístavom, s pravidelnými trajektovými linkami do talianskych prístavov Bari a Brindisi.

Najstaršie známky civilizácie v oblasti Vlory sa datujú do 6. storočia pred Kr. V antických časoch začalo mesto ako prístav, bolo známe pod menom Aulona a preslávené svojimi olivovými hájmi a vinicami. Počas 4. storočia n.l. sa často zmieňuje ako prístav pre lode s tovarom z prístavov Otranto and Brindisi, ako aj dôležitá zastávka medzi prosperujúcimi antickými mestami Apollónia a Butrint. Po páde Apollónie a Orikumu sa stala hlavným prístavom Ilýrie. V 5. storočí bola Aulona centrom diecézy. Útoky barbarov mesto značne poškodili a spôsobili jeho premiestnenie hlbšie do vnútrozemia.

V období stredoveku mesto splynulo s pevnosťou Kanina, ktorá sa nachádza niekoľko kilometrov juhovýchodne. V 14. storočí sa Vlora stala dôležitým obchodným a remeselným centrom, známa svojim vínom, soľou, mečmi, loďami a hodvábom.

Turecká invázia sa odohrala v roku 1417. V roku 1531vybudoval sultán Sulejman pevnosť, o ktorej sa verí, že bola navrhnutá architektom Sinanim. V 17. a 18. storočí sa Vlora opäť stala dôležitým ekonomickým centrom a prístav bol v roku 1812 obsadený Ali Pashom z Tepeleny.

Hoci bola Vlora počas histórie dôležitým mestom, vrchol svojej slávy dosiahla 28. novembra 1912, kedy tu Albánske národné zhromaždenie vyhlásilo nezávislosť Albánska, čím bolo ukončené päťstoročné obdobie osmanskej nadvlády. Vlora bola prvým hlavným mestom nezávislého Albánska.

Cestovná kancelária Waldtour ponúka vo Vlore overený hotel Regina na pláži Radhima.

 

Pridané: 15.05.2014