Albánska kultúra a tradície. Aký sú Albánci ľudia, ako sa správať v Albánsku k ženám, čo sa môže a čo nie

Kultúra, tradície a spoločenská etiketa v Albánsku

Albánci sú veľmi pohostinní. Dokonca viac ako zvyšok Balkánu, starší muži očakávajú, že budú rešpektovaní z dôvodu ich veku. Podajte si ruky a nehádajte sa o témach, ako je náboženstvo a politika. Niektoré témy sú prísne tabu. Homosexualita je jeden dobrý príklad. Nehovorte o právach gayov, ani keby ste chceli. Len nezabudnite, že situácia sa veľmi mení v závislosti od umiestnenia a ľudia sú iní ohľadom na lokalitu, v ktorej sa nachádzate. Samozrejme, že v skrytom severe, sa máte vyhnúť témam ktoré presahujú miestne porozumenie. Ale môžete si byť istí, že v Tirane nájdete veľmi kozmopolitných ľudí, ktorí sú otvorený novým myšlienkam ako občania západnej Európy. Nemusíte tam mať žiadne obavy a strach, ale čo potrebujete je, mať na pamäti rešpekt miestnych obyvateľov rovnako tak, ako to vy očakávate doma.

 

Tradície a spoločenská etiketa Albáncov

Podľa bežnej albánskej etikety si ľudia pri prvom stretnutí cez deň podajú ruky a potom si ich znova podajú keď sa lúčia. Priatelia, ako muži tak aj ženy, sa pobozkajú na obe líca.

"Áno" sa vyjadruje horizontálnym pohybom hlavy zo strany na stranu.

"Nie" je obyčajne signalizované ľahkým zdvihnutím obočia, niekedy sprevádzaným jemným cmuknutím jazykom.

Albánci si obyčajne vyzúvajú topánky vo svojich domoch, aj v domoch ktoré navštevujú. Pri návšteve v albánskej domácnosti vám budú ponúknuté papuče, alebo plastové sandále ako obuv, pokiaľ ste vo vnútri.

Fajčenie je veľmi rozšírené a je ťažké nájsť nefajčiarsku časť v reštaurácii a už vôbec nie v bare. Fajčenie je však zakázané v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy a tento zákaz je takmer vždy rešpektovaný. Pri dlhej ceste máva autobus alebo mikrobus fajčiarske prestávky. Treba tiež dbať na to, že je neprípustné ukázať sa na verejnej pláži hore bez alebo, ešte horšie, nahý. No existuje veľa izolovaných miest, kde je to možné praktizovať v súkromí.

Albánci sú veľmi priateľskí a otvorení voči cudzincom, ktorí navštívia ich krajinu. Ak máte šťastie a ste pozvaní na návštevu albánskej domácnosti, budú sa k vám správať ako ku kráľovskej návšteve. Ako je napísané v albánskom zákonníku (Kanun), hosťovi bude preukázaná najvyššia úcta tým, že bude posadený za vrch stola. Hosť je potom zasypaný tým najlepším, čo môže rodina ponúknuť, obyčajne začínajúc doma urobenou rakijou, tradičnou pálenkou. Ak ste muž, alebo žena so skupinou mužov, neskladajte ženám komplimenty, ak sú mladšie ako 10-12 rokov.

Policajti v Albánsku často zdvorilí. Oni zvyčajne nikdy nezastavia zahraničné autá, ale len keď si požičiate auto, môžu vás zastaviť. Avšak, keď vidí, že ste zahraničný turista, okamžite povie, že môžete ísť na ("EC, ES, Rruga te Mbare", možno preložiť že "môžete ísť ďalej, majte pekný výlet"). Keď sa niečo stane, sú veľmi nápomocní. Albánci milujú tanec, obzvlášť počas svadby. Ak sa zúčastňujete párty, nebojte sa tancovať! Možno neovládate tradičné tance, ale skúste to a naučíte sa.

 

Čo je to "Krvná pomsta"

Možno ste počuli o tzv“Gjakmarrje“ (Krvnej pomste), ktorá je stále prítomná na severe Albánska v Albánskych Alpách aj keď nie tak fanatická ako v minulosti. Pravidlá sa dotýkajú pre väčšinu oblastí života, ako je manželstvo, rodina, náboženstvo, pôda, smrť, atď. Pravidlá terajšej krvavej pomsty vychádzajú zo starých obyčajov. Preto, ak je spor o pozemky a niekto z rodiny je zabitý, ako rodina obete má právo zabiť iného mužského člena rodiny alebo aj samého vraha. Netýka sa to žien a detí. 

Avšak krvavá pomsta sa nijak nedotýka cudzincov. V prvom rade je to protiprávny kódex pravidiel, za druhé by ste nemali mať žiadny dôvod sa do toho zastarať. Albánci, či už na severe alebo juhu, sú veľmi priateľskí a vráti sa ochotne aj z cesty, len aby vám pomohol. To je vlastnosť, ktorá je príznačná u Albáncov po generácie.

 

 <div class="btn-div"><a class="btn" href=https://www.waldtour.sk/vyhladavanie-zajazdov/1?es=0&sb=0&ci=3&di=1&df=&dt=&du=0&ti=0&ai=&dp=0&bi=0&tt=0&ar=0&ap=&sd=0&at=0&pf=&pt=&an=type:"button">Prejsť na zájazdy</a></div>

<div class="btn-div"><a class="btn" href=https://www.waldtour.sk/vyhladavanie-zajazdov/1?es=0&sb=0&ci=3&di=1&df=&dt=&du=0&ti=0&ai=&dp=0&bi=0&tt=0&ar=0&ap=&sd=0&at=0&pf=&pt=&an=type type:"button">Prejsť na zájazdy</a></div>