Ubytovanie, strava, nákupy a počasie v Albánsku

Ubytovanie - stravovanie - počasie v Albánsku

Pobyt na dovolenke v Albánsku

Ubytovanie - Hotel, Apartmán či rovno celý penzión

V hlavnom meste je možnosť výberu ubytovacích zariadení od päťhviezdičkových hotelov až po lacné hostely. Zo siete medzinárodných hotelov je v Tirane zastúpený Sheraton, k ďalším kvalitným hotelom patria Europa Park Rogner, SkyHotel, Tirana International, Grand Hotel Tirana. Ceny ubytovania sa pohybuje od 100 po 240 EUR/osoba/noc. Samozrejme je možné nájsť aj kvalitné a lacnejšie ubytovanie:

Prímorské strediská ponúkajú ubytovanie v hoteloch a súkromných penziónoch a apartmánoch na slušnej úrovni. Odporúčame, aby si návštevníci zarezervovali ubytovanie podľa svojho výberu v dostatočnom časovom predstihu. Ceny ubytovania sa odvíjajú od aktuálnej ponuky a dopytu. 

Cestovné kancelárie v SR začali vo svojom portfóliu ponúkať pobytové zájazdy do Albánska. Prevládajú prímorské strediská Durres a Vlora.

Podľa ikonopisca Onufriho sa menuje v Durres hotel ONUFRI, ktorý ponúka CK pre slovenských turistov.

 

Strava - Albánske reštaurácie, rýchle občerstvenie

Možnosti stravovania v Tirane zodpovedajú širokej škále - od rýchleho občerstvenia až po luxusné reštaurácie. Prevláda typická balkánska kuchyňa s talianskym, tureckým a gréckym vplyvom. Reštaurácie v Albánsku ako prímorskom štáte ponúkajú celý sortiment jedál z rybacích špecialít a plodov mora. Kvalita a úprava zodpovedá európskym štandardom, ceny sú porovnateľné s cenami v našich reštauráciách. Neodporúča sa stavovanie v zariadeniach nízkej cenovej úrovne (stánkový predaj) kde nemusia byť vždy dodržiavané hygienické normy. 

 

Nákupy v Albánskych letoviskách

V Tirane je viacero obchodných centier (QTU, City Park, TEG) európskeho typu, v ktorých majú svoje zastúpenie mnohé známe módne značky, ale je tu aj veľa iných príležitostí na shopping – obchodíky v centre mesta, trhy a pod. V Tirane, ale aj v každom turistickom centre je možné kúpiť si klasické turistické suveníry z alabastru, medi, dreva.

 

Počasie v Albánsku

pocasie v albanskuPriemerný počet slnečných dní je 120 s priemernou teplotou viac ako 20 °C vhodné na dovolenku strávenú pri mori. Letá sú veľmi teplé a vlhké, teploty v tomto období dosahujú 35 - 40 °C. V období zimy sa priemerná teplota pohybuje na úrovni 8 °C. November a marec sú mesiace s najväčším počtom zrážok.

Pobrežné nížiny majú typicky stredomorské počasie, na Vysočine majú stredomorské kontinentálne podnebie. V oboch nížinách sa počasie značne líši od severu k juhu.

Vnútrozemské teploty sú ovplyvnené skôr rozdielom vo výške, než podľa zemepisnej šírky či iného faktora. Nízke teploty v zime na horách sú spôsobené hmotnosťou kontinentálneho vzduchu, ktorý dominuje počasiu vo východnej Európe a na Balkáne. Severné a severovýchodné vetry veľmi časté. Priemerné letné teploty vo vyšších nadmorských výškach sú nižšie ako v pobrežných oblastiach ,ale denné výkyvy sú väčšie. Denné maximálne teploty v povodí a v riečnych údoliach sú veľmi vysoké, ale noci sú takmer vždy v pohode.

 

Pridané: 10.05.2014