Tropicarium, Miniversum a histrorické centrum Budapešte

Tropicarium, Miniversum a historická Budapešť

Leto vždy predstavovalo dobrodružstvo a plno nezabudnuteľných zážitkov. Voľno, žiadne sedenie v škole. Namiesto toho deti trávia celý deň vonku, prázdninujú v táboroch alebo u starých rodičov.

Aby sa deti v lete nenudili, snažíme sa im nájsť jedinečný program alebo nevšedný nápad na výlet. Jedným z takýchto výletov bola aj návšteva Tropicaria a Miniversa v Budapešti, ktorej sme sa zúčastnili aj my.

Cestovná kancelária Waldtour pripravila jednodňový zájazd do Budapešti s prehliadkou historického centra, návštevou oceanária Tropicarium a sveta miniatúr Miniversum.

Autobus nás po niekoľkohodinovej jazde naprieč Slovenskom a Maďarskom zaviezol do Budapešti. Prehliadka historického centra začala na Námestí hrdinov (Hősök tere), ktoré je jedným z najvýznamnejších námestí v Budapešti a je zaradené do UNESCO.

V strede námestia sa nachádza Pamätník Milénia. Uprostred je vysoký stĺp so sochou archanjela Gabriela na vrchole. Hovorí sa, že archanjel Gabriel sa zjavil vo sne svätého Štefana a ponúkol mu uhorskú korunu. Pamätník je obkoleseným jazdeckými koňmi s jazdcami, ktorí symbolizujú príchod Maďarov na toto územie.

K Námestiu hrdinov ústi najznámejšia obchodná ulica v Budapešti, Andrássyho ulica (Andrássy út), nazývaná aj budapeštianska Broadway. Táto hlavná trieda je lemovaná budovami múzeí, operou, divadlom, reštauráciami, barmi a pod. Rovnako ako Námestie hrdinov patrí aj Andrássyho ulica do UNESCO.

  

Z námestia sme sa hneď presunuli do obchodného centra Campona, v ktorom sa nachádza najväčšie stredoeurópske morské akvárium Tropicarium. Na rozlohe 3000 m2 sa nachádzajú vodné i suchozemské živočíchy. Vidieť môžete napríklad tropické a morské živočíchy, exotické vtáctvo, opice, aligátory, žraloky, pavúky, jaštery, hady, korytnačky a mnohé ďalšie.

Hlavnou atrakciou oceanária Tropicarium je 1,6 mil. litrové žraločie akvárium s 11 metrovým tunelom, ktorého steny sú vyrobené z hrubého panoramatického skla. Návštevníci majú jedinečnú príležitosť prejsť sa priamo pod plávajúcimi žralokmi či rajami.

Ďalšou mimoriadnou atrakciou je tropický prales. Nevšedný zážitok podnecujú aj pravá tropická klíma. V pralese sa zrazu zotmie, začne sa blýskať a padať dážď. Zvieratá akoby ožili. Aligátory, ktorí vyzerajú ako sochy, sa zrazu pohnú, hodia sa do vody a plávajú. 

Pred Tropicariom sa nachádza aj malé zábavné centrum, kde si môžete spríjemniť čakanie hraním hier.

           

Po návšteve Tropicaria sme sa vydali do najväčšej, najpopulárnejšej a najstaršej tržnice v Budapešti (Vásárcsarnok). Centrálna tržnica je krytá a hneď vás očaria lákavé vône a chute. Okrem ovocia a zeleniny je možné v stánkoch nakúpiť tradičnú pálivú papriku, med, klobásky a rôzne suveníry ako napríklad tričká, magnetky, šálky, ale aj šatky, záclony či matriošky. Na poschodí sa zároveň nachádzajú stánky s občerstvením, kde je možné pochutnať si na langošoch s rôznymi prílohami, varených klobásach, pravom maďarskom guľáši alebo na koláčoch, šiškách a mnohých ďalších gurmánskych skvostoch.

   

Z tržnice sme sa autobusom vyviezli na Hradný vrch, ktorému dominuje Hradný palác (Budvári palota), ktorý drží stráž nad mestom pod sebou. K Rybárskej bašte (Halászbástya) na kopci Budín vedie veľkolepé schodisko, z ktorého sa naskytne prekrásny výhľad na mesto ležiace pod hradom. Oproti Rybárskej bašte sa nachádza Matyášov kostol (Mátyás Templom), pomenovaný na počesť kráľa Matyáša Korvína. Tento gotický kostol je známy tým, že v ňom boli korunovaní poslední maďarskí králi. V areáli hradného komplexu sa nachádzajú aj múzeá, galérie a knižnica. Sídlo tu má aj Maďarská národná galéria (Magyar nemzeti galéria), v ktorej sú umiestnené mnohé unikátne obrazy a sochy.

Z Rybárskej bašty sa naskytne pohľad na opačný breh Dunaja, Pešť. Dominantou tejto oblasti je rozsiahla novogotická budova Parlamentu (Országház), ktorá je 268 metrov dlhá a 118 metrov široká. Parlament sa radí medzi najkrajšie a najväčšie parlamenty v Európe. Vstup do parlamentu je pre občanov štátov Európskej únie bezplatný, no termín je nutné rezervovať vopred.

     

Našou ďalšou zástavkou bol svet miniatúr Miniversum, ktorý sa nachádza na Andrássyho ulici, do ktorého sme sa presúvali pešo. Prechádzali sme námestím k Bazilike svätého Štefana (Szent István Bazilika), kde sme si urobili krátku zástavku na prezretie baziliky, v ktorej sa práve konala svadba. 

     

Od baziliky sme sa vydali k Miniversu, v ktorom sa nachádzajú zmenšeniny tých najznámejších miest Maďarska, Rakúska a Nemecka. Všetky miniatúry sú prepracované do najmenších detailov. Na kopcoch sa pasú zvieratá, po vrcholoch hôr lezú kamzíky a horolezci, cez mesto jazdia autá, električky a vlaky, a komíny budov čistia kominári.

           

Celý projekt Miniversum bol vypracovaný tak, aby sa návštevníci mohli aktívne zapájať do života v týchto miniatúrnych mestečkách. Na

kontrolných paneloch môžete ovládať lietadlo, vrtuľník, vlaky alebo dopravu v meste.

Návštevou sveta miniatúr Miniversum sa skončil náš výlet a nastal čas vrátiť sa domov.

Návšteva oceanária Tropicarium, sveta miniatúr Miniversum a historického centra Budapešti je nezabudnuteľným rodinným zážitkom, ktorý bude odmenou nielen pre deti, ale aj rodičov a starých rodičov.

Spoločnosť CK Waldtour organizuje zájazdy aj pre skupiny. O súčasných organizovaných zájazdoch sa môžete informovať na webovej stránke alebo priamo v cestovnej kancelárii, telefonicky alebo emailom.