Trinidad a Tobago

Detail štátu

Trinidad a Tobago Trinidad a Tobago - transparent

Hlavné mesto: Port of Spain
Veľké mestá: San Fernando, Scarborough, Arima
Počet obyvateľov: 1 047 366
Rozloha v km2: 5 128
Mena: Trinidadsko-tobagský dolár
Jazyky: angličtina, francúzsky, španielsky, hindský, čínsky

Trinidad a tabago:

tvorí päť menších a dva väčšie ostrovy. Ležia neďaleko Venezuelských brehov. Na severnej časti ostrova Trinidad sa nachádzajú tri horské pásma, kde je aj najväčší vrch štátu Mt. Aripo (940 m. n. m.). Vo vnútrozemí sa rozprestiera veľká nížina. Ostrov Tobago má rozdielny georeliéf ako Trinidad, je tvorený rozsiahlou pahorkatinou. Krištof Kolumbus priplával na ostrov v roku 1498. Pôvodní arawackí a karibskí Indiáni boli vykynožení španielskymi kolonizátormi. V roku 1797 Trinidad a Tobago dobyli Briti. Až v roku 1958 Trinidad a Tobago získalo nezávislosť a stalo sa súčasťou Commonwealthu.

Cestovný doklad

Cestovný pas a vízum, o ktoré môžete požiadať na veľvyslanectve Veľkej Británie alebo na veľvyslanectve Trinidadu a Tobagu v Ženeve. V krajine neplatí prihlasovacia povinnosť. Vyžaduje sa však predloženie spiatočnej letenky a dostatočného finančného zabezpečenia na dobu pobytu.

Colné predpisy

Do krajiny je možné doviezť alebo z nej vyviezť neobmedzené množstvo valút, podlieha to však oznamovacej povinnosti. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby, 1 liter alkoholu a 200 ks cigariet alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov (na osobu staršiu ako 17 rokov).

Zdravie

Zdravotná starostlivosť je na  relatívne slušnej úrovni. Rýchla zdravotná pomoc je  však značne limitovaná pre nedostatok vozidiel vo vozovom parku. Navyše štátne nemocnice však nemajú dobré vybavenie na prevádzanie nejakých zložitejších úkonov, preto je lepšie využiť služby súkromných kliník (platba v hotovosti). Odporúčame uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie.