Sýria

Detail štátu

Sýria Sýria - transparent

Hlavné mesto: Damask - Dimashq
Veľké mestá:  Homs
Počet obyvateľov: 19 747 586
Rozloha v km2: 185 180
Mena: Sýrska Libra
Jazyky: arabčina, kurdčina, arménčina, francúzština

Sýria:

leží na strednom východe, pri Stredozemnom mori. Na pobreží sa rozprestiera nížina s piesočnými dunami. Cez celú krajinu sa tiahne pohorie Jabal an Nusayriyah. Hlinenú a skalnatú púšť pretína úrodná oblasť Eufrat. Krajina je bohatá na veľké zásoby nerastných surovín (ropa, fosfáty, mangánová a železná ruda, kamenná soľ). Priemysel je zameraný na petrochémiu, výrobu umelých hnojív, textilu a potravín. Na pobrežnej nížine pestujú pomaranče, citróny, vinič, olivy a v dolinách riek zasa obilniny, bavlník a zeleninu. V menej úrodných častiach chovajú ťavy, ovce a kozy. Krajina láka turistov na množstvo historických pamiatok a je významným obchodným uzlom.

Cestovný doklad

 
 
 
 

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, ktorého platnosť musí byť ešte mesiac po odchode z krajiny. Vízum je potrebné a jeho platnosť je na 6 mesiacov. Nedá sa získať na hraniciach a ani na letisku. Je potrebné vybaviť si ho ešte pred odchodom. Pokiaľ sa turista nezaregistruje na imigračnom úrade, tak sú platné len na 15 dní, čo bude mať za následok problémy pri opustení krajiny.

 

Colné predpisy

 
 

Primerané množstvo vecí osobnej potreby nepodlieha clu. Za vstup do krajiny sa platí poplatok, ale len ak sa zdržíte viac ako 15 dní. Veľmi dôsledná je kontrola áut, či neboli kradnuté a či majú všetky papiere v poriadku.

Zdravie

 
 

Lekárska starostlivosť je na pomerne dobrej úrovni, je aj pomerne lacná a dostupná. Lekári často vedia po anglicky alebo francúzsky. Pokiaľ prichádzate z  krajiny, kde je žltá zimnica, treba očkovací preukaz.