Svazijsko

Detail štátu

Svazijsko Svazijsko - transparent

Hlavné mesto: Mbabane
Veľké mestá: Lobamba, Siteki, Manzini, Nhlangano
Počet obyvateľov: 1 128 814
Rozloha v km2: 17 364
Mena: Lilangeni
Jazyky: angličtina, siswati

Svazijsko:

Územie  Swazijska bolo po prvý krát kolonizované na začiatku 19. storočia, kedy sem prenikli prvý Európania. Po Búrskej vojne sa Svazijsko stalo britským protektorátom. V roku 1968 bola vyhlásená nezávislosť, ale niekoľko rokov potom zrušil kráľ Sobhuza II. ústavu a nastolil absolutistickú vládu. Po smrti diktátora nasledovalo obdobie nestability. Až v 90-tých rokoch sa situácia v zemi začala upokojovať. Avšak ešte i dnes sa obyvatelia zmietajú medzi mocou absolutistickej monarchie a prodemokratickými aktivistami. Asi najväčším problémom tejto krajiny je veľmi veľká chudoba jej obyvateľov, ktorá kontrastuje s luxusom a výstrednosťou kráľovského dvora.

Cestovný doklad

Pri vstupe do krajiny je potrebné mať platný cestovný pas a vízum, vydané zastupiteľským úradom Svazijska. Cestovateľ môže o svazijské vízum požiadať aj na britskom veľvyslanectve v Bratislave. V prípade cesty spojenej s predchádzajúcim pobytom v Juhoafrickej republike je možné o vízum požiadať na Svazijskom konzuláte v  Johannesgurgu. Na hraničných priechodoch sa víza neudeľujú. V krajine platí prihlasovacia povinnosť cudzincov. Za hotelových hostí túto povinnosť splní ubytovacie zariadenie.

Colné predpisy

Bez platenia cla je povolený dovoz darčekov v celkovej hodnote v prepočte cca 73 EUR, 400 ks cigariet, 50 ks cigár, 2 l vína, 1 l destilátu a 50 ml parfému na osobu. Množstvo dovezených financií nie je zo strany štátu obmedzované.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť je vo Svazijsku na dosť nízkej úrovni. V prípade zdravotných ťažkostí sa odporúča vyhľadať ošetrenie radšej v Juhoafrickej republike. Bežné lieky a prostriedky prvej pomoci je dobré vziať si so sebou. Taktiež sa odporúča predplatiť si kvalitnú cestovnú poistku, keďže vo Svazijsku je každé ošetrenie spoplatňované. V tejto krajine je vysoká možnosť nakazenia sa maláriou.