Sudán

Detail štátu

Sudán Sudán - transparent

Hlavné mesto: Chartúm/Al Khurtum
Veľké mestá: Port Sudan, Juba, Nyala, Al Ubayyid, Wad Medani, Kassala
Počet obyvateľov: 40 218 456
Rozloha v km2: 2 505 813
Mena: Sudánsky Dinár
Jazyky: arabčina, angličtina, iné
 
Sudán:
 
je rozlohou najväčší africký štát, rozprestiera sa na severovýchode kontinentu. Krajina sa na východ od údolia Bieleho Nílu, resp. od miestnych kotlín postupne dvíha nad 2000 m n.m. a potom rýchlo klesá popri výraznom zlome do Červenomorskej priekopy. Na západe štátu povrch budujú obrovské pieskovcové tabule. Z nich sa dvíhajú ostrovné pohoria. Na severozápade sa týči pohorie Uwaynat (1943 m n.m.) a v centrálnej časti  vyrastá pohorie Nubah (1460 m n.m.). Náhorná plošina Darfur (800-1200 m n.m.) sa nachádza na hraniciach s Čadom. Názov štátu v arabčine znamená „štát čiernych“. V minulosti bolo toto územie spoločným anglicko - egyptským kondomíniom. Nezávislosť získal Sudán v roku 1956, od vtedy sa krajina zmieta v občianskych vojnách. Sudán a jeho obyvatelia sú závislí od zahraničnej humanitárnej pomoci.

Cestovný doklad

Vízum a cestovný pas, ktorý musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Sudánu. Nesmie v ňom byť udelené izraelské vízum. Platí prihlasovacia povinnosť (do 7 dní na oddelení cudzineckej polície Ministerstva vnútra Sudánu).

Colné predpisy

Do krajiny je prísne zakázaný dovoz alkoholu, pornografického materiálu, zbraní, rádioamatérskych pomôcok (prijímače a vysielače) a drog v akomkoľvek množstve. Konzumácia drog je prísne trestaná. Videokamery, fotoaparáty, počítače a niektoré ďalšie elektronické prístroje sa môžu doviezť, ale je na ne uvalený dočasný colný režim, pričom môžu od vás požadovať zloženie kaucie, ktorá bude pri odchode z krajiny vrátená. Ďalej platí prísny zakázaný vývozu slonoviny, archeologických pamiatok, kožušín a trofejí chránených zvierat. Toto opatrenie sa netýka suvenírov zakúpených v obchodoch.

Zdravie

V krajine je veľmi obmedzená zdravotná starostlivosť. Hoci sú zdravotnícke služby na nízkej úrovni, požaduje sa platba predom. Pri vážnejšom ochorení sa odporúča odcestovať do Európy, pretože sudánski lekári nemajú dostatok skúseností. Pri vstupe do Sudánu nie je požadovaný medzinárodný očkovací preukaz. Vhodné je ale očkovanie proti hepatitíde typu A a B, tetanu a malárii.
Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 15.5.2019 9 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 2 737,10 €+príplatky Detail
 20.9.2019 9 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 2 737,10 €+príplatky Detail

ďalšie ponuky >