Sri Lanka

Detail štátu

Sri Lanka Sri Lanka - transparent

Sri Lanka

SRÍ LANKA

 

Plánovanie dovolenky

Na Srí Lanku môžete cestovať celoročne.

Sezóna je počas prázdnin v decembri, začiatkom januára, februára, koncom júna, v júli a auguste.

Časový posun je +4,5 hodiny v zime a +3,5 hodiny v lete. Slnko vychádza okolo 06:00 hod. Zapadá po 18:30 hod., kedy je hneď úplna tma.

 

Počasie

Na Srí Lanke je stále teplé, tropické počasie s celoročne vysokou vlhkosťou. Ojedinele býva premenlivé počasie s možnými prehánkami, hlavne mimo sezóny.

Sú 3 dôležité destinácie na pobyt: južné pobrežie, západné pobrežie a horské oblasti.

Teplota vzduchu i vody v oceáne sa na oboch pobrežiach a na väčšine územia ostrova pohybuje okolo 29 °C. Na plážach vanie príjemný vetrík.

V hoských oblastí je popoludní dusnejšie, teplo, hmlisto a častejšie prší. Chladnejšie je v horských mestách Haputale a Nuwara Eliya, kde sa teplota pohybuje medzi 20-24 °C, v noci medzi 10-15 °C. Dokonca už bola teplota aj pod mínus. Avšak hory sú prenádherné, úžasné výhľady a scenérie s čajovými plantážami a čistý vzduch. Pre milovníkov turistiky ideálny výlet a nenáročný trek.

 

Víza na Srí Lanku

Na pobyt na Srí Lanke je potrebné si vybaviť vstupné turistické víza na pobyt do 30 dní. Cena za víza na Srí Lanku vyjdu na cca 30 €/osoba (35 USD) a každý si ich vie vybaviť prostredníctvom internetovej aplikácie ETA (http://www.eta.gov.lk/slvisa/), alebo na požiadanie u nás v CK.

Potvrdenie príde do 24 hodín. Víza je možne vybavit aj po príchode na Srí Lanku o niečo drahšie - cca 35€.

Deti do 12 rokov, majú víza zadarmo.

Pri zakúpení celého zájazdu v CK, vybavíme víza zadarmo bez administratívnych poplatkov.

Sri Lanka Ľudia

Jazyk a ľudia

Na Srí Lanke sa dohovoríte väčšinou po anglicky. Úradným jazykom je sinhálčina a tamilčina. Píše sa zľava doprava. Úradné tabule sú v troch jazykoch.

Do školy chodia deti v rovnošatách.

 

Náboženstvo

Na Sri Lanke prevláda budhizmus.

 

Oblečenie a zvyky

Oblečenie na Srí Lanke je konzervatívne. Ženy nosia oblečenie, ktoré zahaľuje plecia a sukne alebo nohavice minimálne po kolená. U mužov je tradičným oblečením plachta obviazaná okolo pása a k tomu košeľa s krátkymi rukávmi.

Ženy chodia oblečené aj do oceánu. V plavkách chodia iba ženy – turistky. Domáci sa bežne nekúpu v oceáne, nelezú do vody. Sem-tam sa namočia alebo umyjú, potom sedia na pláži alebo stoja tesne na brehu a voda im obmýva nohy. Počas týždňa bývajú mestské pláže prázdne. Na brehu posedkávajú iba randiace páriky pod dáždnikom a užívajú si bezstarostnú romantiku. Na mestských plážach len posedávajú, rozprávajú sa a hrajú kriket, ktorý je ich národným športom.

Hlavné mestá sú hneď 2: Colombo a Kotte (Šrí Džajavardanapura Kotte). Sídli tu parlament aj súdy.

 

Sri lanka pláže

 

Očkovanie na Srí Lanke

Pre cestovanie po ostrove Srí Lanka nie je povinné žiadne špeciálne očkovanie. Očkovanie proti žltačke typu A pri ceste na Srí Lanku je možné, nie však nevyhnutné. Je na zvážení každého cestovateľa, aké očkovanie pred cestou prípadne podstúpi. Treba dodržiavať zásady hygieny a v prípade pochybností o zdravotnej nezávadnosti vody, piť vodu balenú.

Základné očkovanie na: žltačku typ A, brušný týfus a tetanus plus malária, pokiaľ si vyberiete severnú destináciu. Malária sa vyskytuje ojedinele a aj to v severnej časti, ktorá nie je turisticky najvyhľadávanejšia.

V turistických destináciách na juhu, západe a východe sa malária nevyskytuje a nie je obava z nej opodstatnená.

V Colombo sa môže objaviť horúčka dengue prenášaná komármi, ale pomáha len prevencia vo forme repelentov. Nie je na ňu možné zaočkovať sa. Repelent si radšej prineste zo Slovenska a odporúča sa DEET (oranžový OFF a jemu podobné).

Voda je z vodovodu pitná a hotely sú napojené na vodovody. Vždy sa informujte priamo na recepcii hotela. Mimo hotela je lepšie používať balenú vodu.

 

Bezpečnosť

Môžeme povedať, že Srí Lanka je od mája 2009 bezpečná krajina pre každého, kto sa tam nepríde predvádzať a ukazovať na obdiv svoj majetok. Turistu si obyvatelia vážia, je to ich jediný zdroj príjmov. To znamená, že mu ponúkajú aj služby a tovar, ktorý ani nepotrebuje, ale klasicky neokrádajú turistov. Netreba nechávať svoje veci pri otvorených oknách hotelových izieb a strážiť si svoje cennosti. Zdravá miera ostražitosti platí nielen tu, ale všade v Ázii.

 

Srí Lanka kuchyňa

Kuchyňa

Tradičná kuchyňa na Srí Lanke je pestrá a pálivá, no napriek tomu však chutná a zdravá. Jedlá pripravované pre turistov v reštauráciach sú prispôsobené západným chutiam a sú menej korenisté. Na jedálničku sú hojne zastúpené predovšetkým morské plody, ryby, kuracie mäso, zelenina, ryža, rezance a najmä veľa druhov exotického ovocia, ktoré nesmierne osvieži.

Sladučký ananás, mango, papája, banány, granátové jablká, karambola, mangosteenkráľovské kokosy oranžovej farby, to je len minimum z toho, čo stánky s ovocím ponúkajú.

Ich typická pochúťka Srí Lanské rice & curry sa pohybuje v cene 400 – 700 rupií, voda alebo cola stojí približne 120 rupií. V pekárni si kúpite sladké pečivo alebo "short eats" za 30 – 70 rupií.

Alkohol nie je bežne dostupný, na Srí Lanke je čiastočná prohibícia. Môžu ho predávať iba zariadenia, ktoré majú licenciu. Dá sa kúpiť v liquor store-och a v každom väčšom supermarkete. Blok je dobré si ponechať pre prípadnú kontrolu zo strany polície. Kúpite tam celkom dobré lokálne pivo Lion, kokosový arak (35 %) alebo napríklad vodku/rum (domácu aj z exportu). Najdrahšie pivo (nie v hoteloch) stojí približne 350 rupií.

Zaujímavé jedlá sú aj dhaal z červenej šošovice, omelety, ryby, placka rotti a nakrájaná placka kotu rotti .

Ceny jedla v miestnych reštauráciach sú aj o polovicu nižšie než na Slovensku, v hoteloch rovnaké ako u nás. K jedlám je účtovaný niekedy 10% príplatok za obsluhu čo nie je sprepitné.

 

Kurz , mena , platobné karty a ceny

Platí tu mena- srílanská rupia (LKR). Používajú sa mince (1,2,5,10 Rs) aj bankovky (10, 20, 50, 100, 500, 1000, 2000, 5000 Rs.)

Výmenný kurzy (august 2017):
EUR/Rs.: 180
USD/Rs.: 153

Všade sú však uvádzané ceny v dolároch a niekedy sa dá aj nimi platiť. Avšak vymenia Vám aj Eurá. Výhodnejší kurz je v banke, na letisku, ale v hoteloch je vyšší. Ceny na trhoch zjednáte, ale v obchodoch sú väčšinou pevne stanovené.

Výhoda je že banky na Srí Lanke majú širokú sieť bankomatov v mestách, z ktorých môžete vyberať peniaze (len rupie) z Vášho účtu, prostredníctvom platobnej karty. Platiť platobnou kartou je možné len vo väčších obchodoch a hoteloch kedy si za platbu kartou často hotele pripočítavajú poplatok.

Vstupy za pamiatky pre turistov sú vyššie než pre domácich, ale nie drahé.

Ceny priemerného ubytovania na Srí Lanke sa pohybujú okolo 3000 až 4000 rupií za noc na izbu. Lepšie hotele od 120 eur na izbu, luxusné hotele od 160 eur na izbu.

Všeobecne je potrebné pri ceste na Srí Lanku počítať s tým, že kvalita ubytovania je v porovnaní s inými krajinami juhovýchodnej Ázie nižšia, ceny však výrazne vyššie.

Na Srí Lanke je veľmi lacné cestovanie. Napríklad za hodinu cesty autobusom zaplatíte približne 100 rupií. V autobuse riadi dopravu predavač lístkov a poháňa cestujúcich k rýchlemu presunu. Preprava tuktukom stojí približne 50 rupií za kilometer, ale čím dlhšia cesta, tým menej platíte. Taktiež treba zjednávať. Na prílišné zjednávanie sú citliví a urazia sa. Na prekonávanie dlhších vzdialeností treba použiť vlak- hodina cesty cca 80 rupií. Vlaky a autobusy su pomerne čisté.

 

Pláže na Srí Lanke

Má úžasné pláže, pláže s jemným bielym pieskom lemované kokosovými palmami a tyrkysová voda oceánu, to je exotika južných a východných pláži na Srí Lanke. Výhodou pláži na Srí Lanke je hlavne to, že nie je plná ľudí. Pláž je takmer prázdna, takže nemusíte každé ráno vstávať o šiestej, aby ste si šli obsadiť voľné lehátko.

Ak je Váš záujem užiť si pohodu a oddychnúť si na pláži, tak odporúčame miesta Mirissa, Weligama alebo Tangalle. Sú relatívne blízko pri sebe, dá sa tam opaľovať, plávať, ale aj surfovať, či sa ísť pozrieť na veľryby. Sú plné reštaurácií a každá reštaurácia má vlastné lehátka so slnečníkom. Stačí si objednať vodu alebo drink za 300 Rs a môžete tam ležať aj celý deň. Pláž v Mirisse najviac ožívala večer, keď sa všetky reštaurácie rozsvietili a vystavili čerstvé ryby z mora. Všade hrá hudba a večerná pláž na Srí Lanke je niečo, čo je potreba zažiť!

Na plážach nechýbajú požičovne surfov a školy surfovania, ponuky rôznych výletov (šnorchlovanie s korytnačkami, pozorovanie veľrýb), nočný život.

http://www.luckyfamily.eu/sri-lanka-co-sa-oplati-vidiet-zazit/

 

Zásuvky

Elektrické napätie je 230V, 50Hz. Niekedy prichádza k výpadkom elektriny. Nie však vo veľkých hoteloch, kde maju svoje záložné zroje. Zásuvky sú 2 až 3 kolíkové, každá so samostatným vypínačom. Môžete použiť adaptér, ale zaobídete sa aj bez neho za asistencie pracovníka recepcie.

 

Internet a telefonovanie

Medzinárodná predvoľba Srí Lanky : +94

Internet je dostupný v každom turistickom stredisku prostredníctvom internetových kaviarní a skoro každý hotel má WiFi zadarmo. Rýchlosť internetu je oproti SK nižšia. Používanie internetu v kaviarni stojí na hodinu 1 euro. Možete si tu dať vytlačiť aj kopírovať dokumenty.

Možno zakúpiť mobilný internet do notebooku, v priemere 8 eur na mesiac u 2 väčších operátorov (Mobitel alebo Dialog).

Telefonovanie zo Srí Lanky je drahé a odporúčame na letisku si zakúpiť SIM KARTU za 10€ s nabitým kreditom miestneho operátora (Dialog, Etisalat, Airtel). Hovor na Slovensko stojí od 0,13 eur a správa od 0,04 eur, volanie po Srí Lanke u rovnakého operátora ako aj kredit od 0,1 eur, SMS boli zadarmo.

 

Darčeky a suveníry

Jednoznačne originál cejlónsky čaj v zaujímavom darčekovom balení. Alebo krásne vyrezávané drevené masky, šperky, drahokami, ktoré sa tu ťažia, korenie, výrobky z kože, z kokosových škrupín, obrázky a batikované oblečenie

 

Sprepitné

Obsluhe sa bežne necháva "neoficiálne" sprepitné podľa uváženia. Pri drahšej večeri cca 50 -100 RS. Zjednávanie cien nie je na Srí Lanke tak bežné, ako v iných ázijských krajinách. Ceny za ubytovanie sú väčšinou pevné. Ak sa vydáte na dovolenku na Srí Lanku mimo hlavnej sezóny, môžete skúsiť zjednávať pri ubytovaní v súkromí. Ceny v obchodoch sú tiež pevné. Zjednávať môžete skúsiť na tržniciach, kde vám ako turistovi povedia určite vyššiu cenu než miestnemu. Úspech ale nie je zaručený.

Destinácia:

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 2.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
 4.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
 6.9.2018 3 dni Raňajky vlastnávlastná 206 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 036,44 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
 19.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
 20.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 067,92 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 086,44 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 134,41 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 135,52 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 18.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 175,96 €konečná cena Detail
 19.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 175,96 €konečná cena Detail
 20.8.2018 10 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 1 175,96 €konečná cena Detail
0 mVzdialenosť od mora
 • Klimatizácia
 • Priamo na pláži
 • Bazén vonkajší
 • WiFi
 • Vhodné pre deti
 • Wellness
 • Športové aktivity
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 31.8.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 1 246 €1 196 €konečná cena Detail
 31.8.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 246 €1 196 €konečná cena Detail
 7.9.2018 10 dní All inclusive leteckyleteckyPraha 1 246 €1 196 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 198,07 €konečná cena Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 1.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 204,07 €konečná cena Detail
 2.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 204,07 €konečná cena Detail
 3.9.2018 10 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 1 204,07 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >