Sierra Leone

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Freetown
Veľké mestá: Koidu, Bo, Kambia, Kenema
Počet obyvateľov: 6 294 774
Rozloha v km2: 71 740
Mena: Leone
Jazyky: angličtina,  jazyky Mende, Temne, Krio
 
Sierra Leone:
 
leží v západnej Afrike na brehu Atlantického oceána. Smerom na severovýchod sa do výšky 150 až 200 m dvíha  pahorkatina. Najvyšší bod sa nachádza v pohorí Loma. Svoje pomenovanie ,,pohorie levov“ dostala od portugalských moreplavcov a podľa vzhľadu pohorí. V roku 1787 boli na územie Sierry Leone vysadení oslobodení otroci, ktorých potomkov nazývajú kreolmi. Od roku 1808 bola krajina britskou kolóniou. Nezávislosť získala až v roku 1961. V roku 1992 prevzala moc prechodná vojenská vláda, ktorá rozpustila parlament, zvolený  len rok predtým. Onedlho vypukla občianska vojna, ktorá trvala desať rokov. Počas nej sa, po ozbrojenom zásahu Nigérie v lete 1998, zvrhnutá legálna vláda Ahmada Tejana Kabbaha znovu vrátila k moci . Po odzbrojení povstalcov začiatkom roku 2002, sa konali prezidentské a parlamentné voľby.
 

Cestovný doklad

Cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny, platné vízum a medzinárodný očkovací preukaz s vyznačenou platnou vakcináciou proti žltej zimnici a cholere. Vízum sa zvyčajne udeľuje s platnosťou na 30 dní. Po prílete do krajiny musí cestovateľ vyplniť jednoduchú imigračnú kartu.

Colné predpisy

Sú rovnaké ako v ostatných krajinách Ekonomického združenia západoafrických štátov.

Zdravie

Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni. Sierra Leone patrí medzi najchudobnejšie štáty Afrického kontinentu. Rýchla zdravotnícka služba tu neexistuje, preto sa cestovateľom pri vážnejšom ochorení alebo zranení odporúča odcestovať do Európy.