Saudská Arábia

Detail štátu

Saudská Arábia Saudská Arábia - transparent

Hlavné mesto: Rijád (Ar Riyád)
Veľké mestá: Jeddah, Mecca, Medina
Počet obyvateľov: 28 146 656
Rozloha v km2: 2 149 690
Mena: Saudský Riyal
Jazyky: arabčina

Saudská Arábia:

je najväčší štát Stredného východu. Leží na Arabskom polostrove medzi Perzským zálivom a Červeným morom. V krajine prevláda púšť, menšie pohoria a pri pobrežnej časti nížiny. Značná časť obyvateľov žije kočovným spôsobom života. Chovajú kozy, ťavy, ovce a v malom obrábajú pôdu. Krajina má obrovské zásoby ropy, čím sa radí na popredné miesta medzi vývozcami čierneho zlata, ktoré je ich najväčším zdrojom príjmov. V priemysle pracujú stroje s najmodernejšou technológiou, predovšetkým na spracovanie uhľohydrátov. Získané príjmy vkladajú do rozvoja infraštruktúry, školstva, industrializácie a poľnohospodárstva. Cestovný ruch nie je rozvinutý ale značný príjem do krajiny prichádza od pútnikov.

Cestovný doklad

Pre vstup treba platný cestovný pas, ktorého platnosť nesmie skončiť skôr ako o 6 mesiacov po ukončení pobytu. Potrebné je aj vízum a spiatočná letenka. Vízum nedostanete na hraniciach, ani na letisku po prílete, dajú sa získať na veľvyslanectve krajiny vo Viedni. Pre iné ako turistické účely a na dlhšie zotrvanie v krajine je potrebné požiadať vopred na veľvyslanectve o povolenie prechodného alebo trvalého pobytu.

Colné predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou izraelskej meny. Rovnako možno bez cla doviezť predmety osobnej spotreby v primeranom množstve. Colné kontroly sú veľmi dôkladné. Je prísne zakázaný dovoz akéhokoľvek alkoholu, drog a narkotických látok, potravín z bravčového mäsa, erotickej či pornografickej tlače a nosičov s touto tématikou. Zhabaniu podliehajú viditeľné symboly iných náboženstiev, akékoľvek časopisy a noviny ak sú v nich fotografie čo i len polozahalených žien, problémy môžu nastať, ak po prílete kontrolné orgány zistia u cestujúceho zjavné príznaky požitia alkoholu.

Zdravie

V krajine je veľký počet kvalitných a dobre vybavených nemocníc a ambulancií, v ktorých však nie vždy pracuje vyštudovaný a vyškolený personál. Zásobovanie liekmi je dobré, ale pokiaľ si doveziete vlastné, je nutné mať zo sebou potvrdenie od lekára.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 23.3.2019 12 dní Polpenzia leteckyleteckyPraha 3 848 €3 598 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >