Výlet na trhy v Zakopanom

Zakopane trhy

 

Obrovské množstvo stánkov, milí predavači, ale aj veľký výber zo šatstva, jedla a nábytku. Toto všetko je typickým znakom pre tradičné poľské trhy v Zakopanom vzdialenom len 20 kilometrov od slovenských hraníc.

Zakopané (poľ. Zakopane) je okresné mesto nachádzajúce sa v Malopoľskom vojvodstve, s rozlohou 84,35 km². Síce má len necelých 30 000 obyvateľov, no jeho návštevu určite neoľutujete. Keď do neho človek vkročí, má pocit, akoby tu zastal čas. Ľudia sa prevážajú na kočiaroch, žijú v drevených domoch a všade naokolo tu cítiť závan minulého storočia. Zároveň sú ale jeho obyvatelia rodenými podnikateľmi s rozvinutou architektúrou, ktorí sa celoročne tešia obrovskému množstvu stálych návštevníkov. Tí sa do tohto mesta zvyknú vracať hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich sú trhy zakopane, ktoré patria medzi najobľúbenejšie trhoviská v Poľsku. Taktiež je toto mesto vyhľadávané aj kvôli kúpeľnému titulu, ktorý mu bol priznaný v roku 1885. Samotné kúpele boli založené o štyri roky neskôr. Obrovskou výhodou tohto mesta je tiež bezprostredná blízkosť s Tatrami. Vďaka tomu sa stalo Zakopané strediskom viacerých športov a “hlavným zimným mestom Poľska”. Nájdeme tu teda maximálne množstvo zážitkov vhodných pre každú generáciu a počet dní, ktoré tu môžete stráviť nie je obmedzený na víkend.

tatry
Na Slovensku máme unikáty ako Malé Karpaty, Malá Fatra, Veľká Fatra a samozrejme Vysoké Tatry a Nízke Tatry, no unikátnosť akým sú zakopané trhy sú už pre nás raritou. Slováci ale veľmi ochotne vycestujú k našim susedom vďaka lacnému a rozmanitému sortimentu. Toto vybavenie a služby využívajú najmä obyvatelia severného Slovenska. Pre mnohých slúžia Zakopané nie len ako miesto pre nákup, ale aj ako alternatíva populárnych slovenských kúpeľov Rajecké Teplice. Do Zakopaného sa oplatí prísť aj na dlhší rodinný výlet, pri ktorom budú trhy len zastávkou. Výhodou v Poľsku je aj minimálna jazyková bariéra, vďaka ktorej sa dá v tejto krajine pre nás Slovanov bez problémov dorozumieť. V Maďarsku či Rakúsku to už môže byť o niečo náročnejšie.

Predavači = Zjednávači 

Ceny na poľských trhoch nikdy nie sú vopred stanovené, a preto je dobré byť pripravený na zjednávanie. Títo obchodníci sú naučení začínať na vyššej sume peňazí a preto sa vám môže stať, že klobúk začnete zjednávať na 40 zlotých a skončíte pri 10. Pre obchodníkov je prioritné produkt predať a tak dokážu ísť s cenou značne dole. Je teda dobré byť neoblomný a neskočiť im hneď na prvú či druhú ponuku. Koniec-koncov, veľa stánkov zvykne byť podobných. Ak teda zákazník nie je spokojný s cenou produktu v jednom stánku, je možné, že ho nájde výhodnejšie len o pár metrov ďalej.

U našich susedov sa používa iná mena (poľský zloty), ale platiť sa tu dá aj v eurách. Určite sa však vyplatí ovládať kurz. Potom sa zákazník spýta priamo v stánku na cenu v obidvoch menách a následne si vyberie tú výhodnejšiu.
Pri nákupe sa tu nezvyknú dávať bločky, a tak je len malá pravdepodobnosť, že sa budú dať produkty reklamovať. Aj v tomto prípade ale existujú výnimky, pokiaľ sa jedná o drahší produkt, ako napríklad detský kočík, či elektronický spotrebič.

Od čerstvého oštiepku až po zimné kožuchy

Trhovisko v Zakopanom, tak ako mnohé iné poľské trhy napr. v Novom Targu, je známe ako miesto, kde nájdete všetko. Každý jeden stánok má pestrý výber z rôzneho tovaru. Určite teda nehrozí, že by niekto odišiel nespokojný a bez produktu, za ktorým prišiel. Oveľa častejšie nastane práve opačná situácia, kedy obchodníci presviedčajú natoľko, že ľudia nakoniec odchádzajú so zbytočnými vecami.
Mladé páry tu chodia nakupovať napríklad vybavenie do svojho nového bytu. Starší ľudia zase zásoby jedla aj na mesiac. Častokrát tu nájdete všetko zo Slovenska plus desiatky poľských, ale aj svetových produktov. A práve oblečenie, ktoré sem prichádza zo všetkých kútov sveta, púta návštevníkov z celej strednej Európy. Veľmi výhodne sa tu dajú kúpiť napríklad zimné kožuchy, topánky a kabelky. Čo sa týka kvality tohto oblečenia, u každého predajcu je to individuálne. Preto je dôležité si všetko najskôr dvakrát pozrieť a vyskúšať, až potom nakupovať.
Náš tip: Vyberte sa na trhy počas pekných slnečných dní. Tieto stánky totiž nemajú dobré podmienky na skúšanie vecí. Niekedy ide len o provizórny záves a v daždivom počasí by na vás mohlo pršať.

veci
Jedinečné sú tieto trhy aj vďaka veľkému množstvu domácich výrobkov, za ktorými sa oplatí vycestovať. Nachádza sa tu mnoho stánkov s domácimi oštiepkami, či klobáskami. Na chuť si teda príde nejeden labužník!

oštiepok

Kedy ísť na trhy?

Tieto trhy zvyknú bývať otvorené v sobotu, v niektorých prípadoch aj v stredu. Je dobré si ale vopred vyhľadať dni, kedy Poliaci oslavujú štátny sviatok. Online rezervácia nutná nie je, ale môžete predísť tomu, aby ste sa zbytočne prehnali tristo či štyristo kilometrov. Ak by náhodou boli trhy zatrvorené máte možnosť sa previesť 25 minút do trhov v Nowom Targu, ktoré sú menšou variantou tých v Zakopanom.
Trhy bývajú pre zahraničných návštevníkov stále veľkým lákadlom. Nepochybne, majú veľa nevýhod, ale to aj nákupné centrá a dedinské obchody. Poliaci sú veľmi ochotní a prívetiví obchodníci, ktorí sa snažia zákazníkovi maximálne vyhovieť. 
A keď už budete robiť veľký rodinný nákup, nezabudnite zobrať do zásoby aj poľské krovky, ktoré všetci tak milujú!

krowki

ATRAKCIE V ZAKOPANOM

Vysoké a Nízke Tatry 

Ak máte radi hory a tých slovenských ste sa už napozerali dosť, skúste zažiť Tatry z druhej strany. Len 20 kilometrov od Slovenska, v meste Zakopané nájdete rozmanitú turistickú oblasť, ktorá vás očarí hneď na prvý pohľad. Toto mestečko najviac láka mladé páry a rodiny s deťmi, takže ponúka ideálne možnosti na tichý oddych, ale aj zábavu pre najmenších. Či v lete, či v zime, aktivít je tu celoročne neúrekom.
Počas chladných mesiacov si môžete užiť krásnu lyžovačku na jednom zo štyroch lyžiarskych stredísk: Gubalówka, Harenda, Kasprowy Wierch a Polana Szymoszkowa. Najnižší vrchol sa nachádza v lyžiarskom stredisku Harenda, a teda je najidealnejší pre rodiny s deťmi. Naopak, tým náročnejším lyžiarom odporúčame Kasprowy Wierch. Ten má zároveň aj najviac pozitívnych odoziev od návštevníkov. Zároveň vám Kasprowy Wierch ponúka aj nezabudnuteľný pohľad na štíty pohoria. Údolná stanica tohto vrchu sa nachádza v blízkosti areálu so skákacími mostíkmi, kde sa každoročne skáče svetový pohár. Ak sa rozhodnete pre jazdu na lanovke, vychutnáte si trasu až po 4263 kilometroch, ktorá trvá približne 15 minút. Na samom konci vás čaká výhľad z nadmorskej výšky 1 987 metrov nad morom. Tento výlet až na samý vrch je porovnateľný s našou slovenskou verziou, s Lomnickým štítom. Cena je ale neporovnateľná. Zatiaľ čo za Lomnický štít zaplatíte 24 eur, výlet na Kasprowy Wierch vás vyjde necelých 10 eur. 
wierch
Ak ste sa vybrali na výlet s deťmi a hľadáte vyhliadku s nižšou nadmorskou výškou, vyskúšajte lyžiarske stredisko Gubalówka. Tá leží na severnej strane mestečka a ponúka vám celkom odlišný výhľad Vysoké Tatry a aj na mestečko Zakopané. Na jej vrchole sa budete nachádzať 1 123 metrov nad morom. Výlet touto lanovkou vás vyjde 4,5 eur. Premáva tu pozemná lanovka, podobne ako u nás v Starom Smokovci. V zime nezabudnite zavítať do najväčšieho ľadového labyrintu na svete.
Počas teplejších ročných období si tu užijete obrovské množstvo zábavy a adrenalínu. Nachádza sa tu dostatočne veľa atrakcií pre tých najmenších, ale aj pre skúsenejších a náročnejších návštevníkov. Medzi obľúbené zábavky pre deti patria napríklad kolotoče, či jazda bobovou dráhou. Tú ale odporúčame podstúpiť za sprievodu jedného dospelého. Priaznivci zvieratiek sa tiež potešia ZOO s papagájmi, pomedzi ktorých môžu voľne chodiť a takisto ich kŕmiť. Pre tých náročnejších je tu možnosť skočiť si z už spomínaného skákacieho mostíka, ktorý je vysoký až 90 metrov. Určite si nenechajte ujsť jedinečnú možnosť vyskúšať zorbing. Pri tejto atrakcii sa necháte spustiť z kopca v priesvitnej nafukovacej lopte. 

lopta
Takisto vám toto turistické centrum ponúka lezenie v lanových parkoch, či vybláznenie sa v paintballovom stredisku spolu s celou partiou.
Počas tohto obdobia vám hory namiesto kvalitnej lyžovačky dávajú možnosť spoznať Tatry po vlastných a vydať sa na túru. Najnavštevovanejšou atrakciou v Zakopanom je jednoznačne najvyššie vysokotatranské pleso Morskie oko. Zároveň je dostupné aj pre ľudí, ktorým sa nechce ísť po vlastných. Dostať sa ku nemu totiť môžete aj na koči ťahanom koňmi. Náročnejším turistom odporúčame pleso Czarny Staw pod Rysami, ktorý sa nachádza vo výške 1 581 metrov nad morom.

Centrum mesta

V meste Zakopané si každý nájde to svoje. Či už ide o rodiny s deťmi, ktoré chcú nakúpiť nové veci pre seba aj svoje ratolesti, alebo o mladé páry, ktoré prišli spoznávať poľskú kultúru. Počas dňa sa môžete pokochať tradičnou poľskou architektúrou, na ktorú je tento národ patrične hrdý. Všade naokolo budete vidieť prekrásne drevené stavby, pri ktorých vás budú zdraviť milí a usmievaví Poliaci. Zaujímavosťou je práve jedna ulica Krupowki, na ktorej sa koncentruje takmer celý turistický ruch. Na nej nájdete prakticky všetko, čo potrebujete. Od návštevy múzeí a galérií, cez skvelé gastro, až po svetoznáme značky butikov. Ak by vám náhodou nevyšlo počasie, dobre sa ukryjete vo welness centrách, ktorých v okolí nájdete neúrekom.
A keď už navštívite toto krásne mesto, nezabudnite ochutnať typický poľský alkohol s názvom Soplica.

centrum