osvienčim zájazd a zájazd do osvienčimu

Osvienčim zájazd - skrytá stránka tábora Osvienčim

 „Arbeit macht frei“ alebo tiež „Práca oslobodzuje“. Názov na bráne, ktorý víta ľudí pri vstupe do Osvienčimu. Príchod do tábora v každom človeku zanechá silné spomienky, ktoré zostávajú v každom z nás. Polorozpadnuté budovy, plynové komory, pamätné tematické izby – to všetko tu je. Prechádzky po uliciach, ktoré na prvý pohľad pôsobia bežne, no ukrývajú v sebe desivé tajomstvá. Pre nadšencov histórie je tábor osvienčim miestom, kam by určite mali zájsť.

Zájazd Osvienčim

 

TEMNÁ HISTÓRIA V OSVIENČIME

 

Osvienčim (z poľského Auschwitz) je názov jedného poľského mesta. Avšak, keď sa povie Osvienčim, každého človeka nenapadne nič iné ako len koncentračný tábor či vyhladzovací tábor, ktorý sa nachádza v jeho blízkosti. Názvy mal rôzne. Každopádne to bolo miesto, kde sa odohrávali hrôzy, o ktorých sa len ťažko vraví.

Prvý takýto tábor vznikol v roku 1940 s názvom Auschwitz I. Pôvodne komplex obsahoval 22 budov. Z dôvodu nedostatočnej kapacity sa musel rozšíriť. Tábor obsahoval niekoľko blokov. V každom bloku sa nachádzala iná skupina ľudí ako napríklad ženský blok, ktorý bol oddelený od mužskej časti obrovskou stenou.Taktiež existoval aj blok pre sovietskych zajatcov, ktorí ale žili v omnoho horších a ťažších podmienkach ako ostatní väzni. Tábor mal aj ošetrovňu pre väzňov, ktorí boli chorí. Avšak k dispozícií bol nedostatočný počet liekov, čo veľmi často viedlo k rýchlej smrti. Tí, ktorí boli príliš slabí, boli automaticky zavraždení. Takisto sa tu konali veľmi nehumánne experimenty na čele s Josefom Mengelem. Krematórium obsahovalo prvú plynovú komoru, ktorá za jeden deň dokázala usmrtiť 350 väzňov. Smrteľný plyn niesol názov Cyklon B. Nachádzala sa tu aj tzv. “stena smrti”. Tu taktiež prichádzali ľudia o svoje životy. Hlavne tí, ktorí sa pokúšali o útek z väzenia alebo o určitý typ vzbury. Buď boli automaticky zastrelení alebo ich nechali obesiť.

Asi 3 km od Osvienčimu v susednej dedinke Brezinka bol v roku 1941 postavený druhý takýto tábor s názvom Auschwitz-Birkenau, alebo Auschwitz II, čo bol najväčší nemecký vyhladzovací tábor v dobe nacizmu severne od Slovenska. Bol postavený iba o 1 rok neskôr ako prvý tábor v Osvienčime. V rokoch 1941 - 1945 tu bolo zavraždených približne 1,5 milióna ľudí a súčasne tábor väznil asi 100 000 ľudí predovšetkým židovského pôvodu. Koncentračný tábor mal 300 budov, z toho až 5 plynových komôr a rozlohu približne 175 hektárov. Podmienky v tomto tábore boli viac ako kruté. Väzni trpeli kritickým nedostatkom vody a jedla. Popri tom museli pracovať až 11 hodín denne a 6 krát do týždňa. Nehovoriac o práci, ktorá bola nesmierne ťažká a vyčerpávajúca. Na mieste bola aj rampa, kde sa ľudia po príchode delili, či skončia ako väzni alebo poputujú priamo do plynovej komory.

V marci roku 1942 sa začal stavať už tretí vyhladzovací tábor v Monowiciach. Avšak tento tábor bol predovšetkým táborom pracovným. Vyrábal sa tu kaučuk a kvapalné palivá. Mal aj svoje vlastné cely, kde bolo väznených asi 11 000 ľudí. Rovnako ako predošlé koncentračné tábory, aj tento bojoval s veľmi zlými hygienickými podmienkami a preplnenosťou. Na počudovanie mal však tento tábor pravdepodobne najpriaznivejšie podmienky na život, pretože na rozdiel od Auschwitz a Auschwitz-Birkenau sa v niektorých miestnostiach aj kúrilo.

Počas jeho existencie bolo vlakmi do osvienčimu bolo vlakmi dovezených približne 70 000 Židov zo Slovenska. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu a genocídy, pričom v ňom bolo zavraždených asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“. V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva.

Osviencim zajazd

 

TO, ČO STE MOŽNO NEVEDELI...

 

O tom, ako to fungovalo v jednotlivých táboroch je naozaj zaujímavé čítanie, ktoré každého človeka vtrhne do deja. Avšak existuje ešte zopár zaujímavostí, o ktorých ste možno ani len netušili.

Vedeli ste napríklad ako vznikla myšlienka vôbec začať budovať takéto tábory? Za týmto nápadom bol Heinrich Himmler - nemecký politik, člen nemeckej nacistickej strany NSDAP, blízky spolupracovník Adolfa Hitlera a celkovo jeden z najmocnejších mužov Tretej ríše. Bol to on, kto dal príkaz na budovanie koncentračného tábora z dňa 27. apríla 1940.

Čo sa týka jedla v koncentračných táboroch, tie boli podávané väzňom iba jeden krát za deň. O tejto informácií sme sa zmienili už vyššie v tomto článku, avšak existuje informácia, ktorá vraví, že väzni dostávali každý deň to isté jedlo. Tým jedlom bola riedka polievka s hráškom. Nič viac. Túto informáciu potvrdil svedok, ktorý tento krutý hladomor prežil. Mohli by sme kľudne povedať, že to bol zázrak, pretože človek, ktorý pracuje niekoľko hodín denne po dobu 6 dní len ťažko prežije takýto stav, kedy človek ani nestihne nazbierať žiadne nové sily.

Tento hladomor mal však aj následky v podobe kanibalizmu. Keďže ľudia boli veľmi hladní, vôbec im nerobilo problém začať jesť ľudské mäso mŕtveho človeka.

Doktor Josef Mengele, ktorý vykonával nehumánne experimenty na väzňoch bol nesmierne krutý. Vo svojich experimentoch skúmal dvojičky, nechal vyhladovať novorodencov či ponáral ľudí do vriacej vody. Takisto vykonával pitevné úkony zaživa a vôbec nepoužíval narkotiká na uspatie. Neskôr, keď už vedel, že Nemci vojnu prehrajú, utiekol na západ.

Zaujímavou informáciou je, že Mengele bol zajatý Sovietskou armádou. Nikto o ňom nevedel. Zo zajatia bol však neskôr prepustený na slobodu. Po vojne ho dlhé roky neúspešne hľadali. Obával sa o svoj život a dlhé roky sa ukrýval. Menil si mená a skrýval sa po celom svete. Jeho telo našli až po smrti. Údajne sa utopil, keď chytil kŕč.

Auschwitz

 

Zaujímavým zistením je aj to, že v priebehu 2. svetovej vojny spojenecké vojská o Osvienčime ani len netušili a už vôbec netušili, aké desivé veci sa tam diali.

Avšak v období, keď sa z východu približovala Červená armáda zo ZSSR, Nemci tento tábor okamžite opustili.

Dobre známy nápis “Arbeit macht frei” vytvoril väzeň Jan Livacz v dielni koncentračného tábora. O tomto nápise koluje pomerne zaujímavá historka. Týka sa to písmena B v slove “arbeit”. Písmeno je totiž obrátené naopak. Niektorí tvrdia, že je to len bežný omyl, iní zase naopak vravia, že obrátené písmeno B má svoj význam a symbolizuje odpor proti nacizmu.

Tento nápis bol dokonca v roku 2009 ukradnutý z koncentračného tábora Auschwitz I. Táto krádež pobúrila veľmi veľa ľudí. Predovšetkým to boli Židia a ľudia z Izraela. Avšak zlodeji, ktorí nápis ukradli, boli neskôr dolapení. Nápis sa vtedy našiel rozlomený na tri časti. Podarilo sa ho opraviť a o 1,5 roka bol opäť na svojom mieste.

Ak sa na dôsledky tábora pozrieme z percentuálneho hľadiska, tak až 90% ľudí, ktorí zomreli v tomto vyhladzovacom tábore boli Židia.

Polsko tabor

 

SÚČASNÉ OBDOBIE

 

Čo sa týka súčasného obdobia, o Osvienčim sa stará Múzeum koncentračného tábora Osvienčim. Toto múzeum je celoročne navštevované s veľkou obľubou, hoci existujú dni, kedy sa do koncentračného tábora nedostanete:

1. január,

25. december,

Veľkonočná nedeľa,

počas oficiálnych štátnych návštev a ceremónií.

Návštevnosť múzea každoročne prekračuje hranicu 1 milión turistov. Osvienčim navštevujú ľudia z celého sveta, ktorí chcú lepšie spoznať či zaspomínať si na priebeh 2. svetovej vojny. Toto hrôzostrašné miesto vyvoláva v človeku nesmierny smútok. Mnohí odchádzajú so slzami v očiach a veľa ľudí takúto prehliadku ani nedokončí. Koncentračné tábory rozhodne patria k tým najtemnejším miestam v rámci celého sveta.

 

AKO DO OSVIENČIMU?

Do Osvienčimu sa dostanete rôznymi spôsobmi. Máte na výber auto, autobus, vlak alebo môžete využiť zájazd. Auto je samozrejme jeden z najpreferovanejších spôsobov dopravy priamo do Osvienčimu. Parkovanie priamo v Osvienčime nie je žiadnym problémom a dá sa tam parkovať bez komplikácií. Rovnako sa tam nachádzajú aj platené, aj neplatené parkoviská.

Ak by ste sa do Osvienčimu rozhodli ísť vlakom alebo autobusom, nie je to príliš dobrý nápad. Takýto druh dopravy je veľký problém. Dôvod? Zo Slovenska do Osvienčimu nechodí žiadny priamy spoj. Nedostanete sa tam ani vlakom ani autobusom. Avšak medzi oboma koncentračnými tábormi sa nachádza vlaková stanica, čo je samozrejme pozitívna informácia, no stále tu chýba to spojenie so Slovenskom. Ak pochádzate z Českej republiky, tam sa niekoľko priamych spojov nachádza.

Osvienčim zájazd je ideálna voľba pre každého. Naša cestovná kancelária Waldtour ponúka poznávací zájazd nie len do koncentračného tábora Osvienčim, spojeného s prehliadkou historických a umeleckých pamiatok kráľovského mesta Krakov, ale aj prehliadku časti Auschwitz-Birkenau. K poznávaciemu zájazdu je taktiež pridelený aj sprievodca a zájazd od osvienčimu je naplánovaný na 1 deň. Odchádza sa v skorých ranných hodinách a príchod je naplánovaný vo večerných hodinách.