Paraguaj

Detail štátu

Paraguaj Paraguaj - transparent

Hlavné mesto: Asunción
Veľké mestá: Ciudad del Este, Encarnación
Počet obyvateľov: 6 831 306
Rozloha v km2: 406 752 km2
Mena: Guaraní
Jazyky: španielčina, guarani

Paraguaj:

bol od roku 1524 a španielskou kolóniou. Krajina získala nezávislosť  14. mája 1811. Absolutistické a prísne zákony počas vlády prezidenta Rodrígueza de Franciu (1814 - 1840) zabezpečovali Paraguayu suverenitu, napriek plánom Argentíny na jeho pripojenie. V tejto politike pokračovali aj jeho nástupcovia. Vo vojne proti Trojaliancii (1865 - 1870) proti Brazílii, Uruguaju a Argentíne, prišiel Paraguaj o 70 % obyvateľstva a takmer celé hospodárstvo mal zničené.  Obdobie od roku 1870 je charakterizované celou sériou vojenských prevratov a antiprevratov. 4.mája 1954 zosadil vojenským prevratom generál Alberto Stroessner Mattiauda prezidenta Frederico Cháveza a sformoval diktátorský režim, založený na prepojení armády, vládnej strany Colorado a štátneho aparátu. Pádu Stroessnera predchádzal rozkol vo vládnucej strane Colorado a armáde. V noci z 2. na 3. februára 1989 uskutočnil generál Andrés Rodríguez prevrat a ako dočasný prezident sa ujal moci. Po jeho nástupe bol prijatý celý rad opatrení na demokratizáciu života - povolené opozičné strany, zrušenie cenzúry, povolené verejné manifestácie. Diktátorovi Stroessnerovi bol umožnený odchod do exilu do Brazílie. Vo voľbách v roku 1989 získal Rodríguez prezidentský mandát a jeho vláda pripravila novú ústavu. Prvé slobodné voľby v histórii Paraguaja sa uskutočnili v roku 1993. 

Cestovný doklad

Platný cestovný pas. Občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Paraguajskej republiky bez víz za účelom pobytu, ktorý nebude presahovať dĺžku tri mesiace a nebude slúžiť k výkonu práce alebo inej zárobkovej činnosti.

Colné predpisy

Informácie o colných predpisoch je nutné si overiť na zastupiteľskom úrade Paraguaya.

Zdravie

V krajine prevláda nízka úroveň zdravotníckych služieb. Doporučuje sa očkovanie proti žltačke typu A a B. Malária sa vyskytuje na vidieku a to hlavne v oblastiach Caaguazu, San Pedro, Alto Parana, Amambay a Canendiyu.