Nigéria

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Abuja
Veľké mestá: Lagos, Ibadan, Ogbomosho, Kano, Port Harcourt
Počet obyvateľov: 146 255 312
Rozloha v km2: 923 768
Mena: Nigérijská Naira
Jazyky: angličtina, jazyky hausa, yoruba, igbo a fulani
 
Nigéria leží na severnom pobreží Guinejského zálivu s dĺžkou 800 km. Meno má podľa rieky Niger. Z nížiny vystupujú náhorné plošiny Horného Guinejského prahu. Dosahujú priemernú výšku 300 - 600 m, najvyššie zasahuje náhorná plošina Jos (1780 m). Je to najľudnatejší štát Afriky. Od roku 1960 je Nigéria nezávislá (predtým patrila Británii). Má zdroje nerastných surovín (kolumbit, cín, železné rudy, hnedé uhlie, čierne uhlie, ropa, zemný plyn) a ťažia sa tu vzácne dreviny. Pretrvávajú aj tradičné remeslá (textil, hrnčiarstvo) a modernejšie odvetvia sa orientujú na výrobu spotrebného tovaru.
 

Cestovný doklad

K vstupu do krajiny je potrebný a pas a vízum (vízum je možno získať na ZÚ Nigérie v Prahe alebo vo Viedni). Platnosť pasu by mala byť ešte rok po odjazde. Povinný je aj očkovací preukaz o žltej zimnici a odporúča sa očkovanie proti žltačke A , B a týfusu. Turista alebo obchodník sa po prílete musí preukázať čiastkou 500 USD na týždeň.

Colné predpisy

Zakázaný je dovoz a vývoz zbraní a pornografie.

Zdravie

Zdravotníctvo je na nízkej úrovni. Zdravotnícke služby možno získať v Lagose a Abudje. Najčastejšie ochorenie je spôsobené nedostatočnou hygienou a infekcie prenášané hmyzom. Tieto infekcie sa prejavujú hnačkou, zvracaním a horúčkou. V celej Nigérii sa vyskytuje malária a AIDS. Doporučuje sa kupovať vodu v obchodoch a nie piť z vodovodu, z dôvodu možného rizika ochorenia tráviaceho traktu.