Namíbia

Detail štátu

Namíbia Namíbia - transparent

Hlavné mesto: Windhoek
Veľké mestá: Swakopmund, Rehoboth
Počet obyvateľov: 2 088 669
Rozloha v km2: 824 292
Mena: Namíbijský Dolár
Jazyky: angličtina, afrikánčina, nemčina

Namíbia leží v juhozápadnej časti Afriky, na brehu Atlantického oceána. Na jej pobreží sa v dĺžke takmer 1 300 km a v šírke 80 - 130 km ťahá jedna z najpustejších púští sveta Namib, od ktorej je odvodený aj názov štátu. Na východe zasahuje z Botswany púšť Kalahari. Tunajšie púšte vznikli a udržiavajú sa pod vplyvom studeného Benguelského prúdu. Z nich sa strmo dvíhajú náhorné plošiny s priemernými nadmorskými výškami 1 200 – 1 800 m (Ovambo, Damara a Nama).  Krajina bola najskôr pod nemeckou, neskôr pod juhoafrickou nadvládou. Osamostatnila sa v roku 1990. Sú tu bohaté ložiská nerastných surovín (diamanty, cín, zinok, urán, volfrám, kadmium, vanádium), ktoré sú určené na vývoz. Poľnohospodárstvo je na nízkej úrovni, pestujú len proso, kukuricu, tabak a bavlnu. Na náhorných plošinách sa zaoberajú najmä chovom hospodárskych zvierat. Vďaka studeným morským prúdom je významný pobrežný rybolov, spracovanie rýb a ťažba guána. Časť morského pobrežia tu nazývajú aj “Pobrežie kostier”, pretože kvôli neprehľadným morským prúdom, útesom a silnému vlnobitiu tu stroskotalo veľké množstvo lodí. Tunajšie národné parky navštevuje veľa turistov.

Cestovný doklad

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov a platné vízum vydané napr. na namíbijskom veľvyslanectve vo Viedni. O predĺženie víza je potrebné požiadať na imigračnom úrade v Namíbii. Pobyt v krajine po uplynutí platnosti víza je trestný.

Colné predpisy

Bezcolne môžu tovar do krajiny pre vlastnú potrebu doviezť len osoby staršie ako 16 rokov. Povolený je dovoz 400 ks cigariet alebo 50 ks cigár, či 250 g tabaku, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a darčeky v hodnote do 500 ZAR (cca 70 € ).

Zdravie

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou, a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách. Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je asi 20% jej dospelého obyvateľstva. Zdravotníctvo je tu však na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov.  Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto šetrite s ňou šetrite.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 16.10.2018 12 dní Raňajky leteckyleteckyPraha 3 428 €3 158 €konečná cena LM Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 13.1.2019 14 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 3 860 €+príplatky Detail
 3.2.2019 14 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 3 860 €+príplatky Detail
 1.10.2018 14 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 3 960 €+príplatky Detail

ďalšie ponuky >