Luxembursko

Detail štátu

Luxembursko Luxembursko - transparent

Hlavné mesto: Luxemburg
Veľké mestá: Wiltz, Diekirch
Počet obyvateľov: 486 006
Rozloha v km2: 2 586
Mena: Euro
Jazyky: luxemburčina, nemčina, francúzština

Luxembursko patrí medzi krajiny Beneluxu. Sídli tu veľa organizačných štruktúr Európskej únie. Čo sa týka polohy, kniežatstvo sa nachádza v západnej časti Európy, kde ho ohraničujú Ardeny a Eifel. Leží v oceánskom podnebnom pásme, čo mu zabezpečuje priaznivé podmienky pre chov dobytka a pestovanie niektorých plodín, obzvlášť priaznivé sa tu darí pestovateľom viniča.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny postačuje oficiálne občanom SR občiansky preukaz, avšak odporúča sa vziať si so sebou i platný pas. Pri pobyte do 3 mesiacov občania SR nepotrebujú vízum, v prípade dlhšieho pobytu je možné o vízum požiadať na zastupiteľskom úrade Luxemburska vo Viedni. V prípade, že ste však nevykonali počas svojho pobytu v Luxembursku nič nezákonné, povolenie na predĺženie pobytu vám bude vydané bez väčších ťažkostí.

Colné predpisy

Pokiaľ si so sebou veziete len veci osobnej spotreby, colná povinnosť sa na Vás nevzťahuje. Zakázaný je dovoz niektorých druhov zvierat, rastlín a zbraní.

Zdravie

Kvalita v miestnych nemocniciach je na veľmi vysokej úrovni, bohužiaľ nemocnice sa nachádzajú len vo veľkých mestách, inde pôsobia len súkromní lekári. Za zdravotnícke služby sa tu platí, preto je dobré sa pred cestou do krajiny pripoistiť.