Kamerun

Detail štátu

Kamerun Kamerun - transparent

Hlavné mesto: Yaoundé
Veľké mestá: Douala, Kribi, Tiko, Nkongsamba
Počet obyvateľov: 18 467 692
Rozloha v km2: 475 440
Mena: Frank Afrického finančného spoločenstva
Jazyky: angličtina, francúzština, 24 hlavných afrických jazykových skupín

Kamerun pravdepodobne pôvodne osídlili Pygmejovia a až neskôr sa prisťahovali bantuskí a sudánski černosi. Prví Európania - Portugalci zavítali do oblasti v r. 1472, následne dve storočia bolo územie využívané Portugalcami, Holanďanmi a Britmi na obchod s otrokmi. Až v polovici 19. storočia začalo byť územie dnešného Kamerunu osídľované britskými misionármi. Britský vplyv bol prerušený v r. 1884, keď Nemecko uzatvorilo dohodu s miestnymi kráľmi v Douale a v Bamiliké Plateau. V roku 1988 bolo vytvorené tzv. Ochranné územie Nemecka - nemecký protektorát. V r. 1914 povstal kmeň Douala voči nemeckej koloniálnej nadvláde, no povstanie bolo potlačené. V r. 1919, pod mandátom Spoločnosti národov, bolo Francúzsko určené administrovať východný Kamerun, Veľká Británia administrovala Severný a Južný Kamerun. Tieto mandáty boli zmenené v r. 1946 na poručníctvo OSN. V r. 1960 Francúzmi administrovaný Kamerun získal nezávislosť a Ahmadou Ahidjo bol zvolený za prezidenta. Vo februári 1961 bolo obyvateľstvo Veľkou Britániou administrovaného územia požiadané, aby sa rozhodlo o svojej budúcnosti v referende organizovanom OSN. Oblasť Severného Kamerunu sa rozhodla pripojiť k Nigérii, obyvateľstvo Južného Kamerunu hlasovalo za pripojenie sa k novovytvorenej republike Kamerunu. Kamerun sa stal federatívnym štátom zahrňujúci Východný Kamerun a Západný Kamerun. V roku 1972 sa Kamerun stal unitárnym štátom na čele s prezidentom Amaidom Ahidjom, ktorý bol prezidentom už od vyhlásenia nezávislosti. V roku 1982 rezignoval a na jeho miesto nastúpil Paul Biya, ktorý už v roku 1984 čelil vojenskému prevratu. V roku 1990 bola prijatá ústava povoľujúca viac politických strán.

Cestovný doklad

Je potrebný platný cestovný pas, ktorého platnosť musí presahovať plánovanú dĺžku pobytu podľa vydaného víza. Taktiež treba mať očkovací preukaz a byť zaočkovaný proti žltej zimnici. Všetci návštevníci krajiny potrebujú víza. Turistické víza sa udeľujú spravidla na tri mesiace. Odporúčame pred cestou overiť si u príslušného zastupiteľského úradu, či sa podmienky pre pricestovanie nezmenili.

Colné predpisy

Obmedzenie dovozu finančných prostriedkov nie je, avšak dovážaná suma by nemala presiahnuť „rozumné“ množstvo. Dovoz drog, zbraní a výbušnín je prísne zakázaný. Za určitých okolností môže byť povolený dovoz loveckej zbrane (žiadosť je nutné vybavovať s veľkým predstihom na Veľvyslanectve Kamerunu). Zakázaný je aj dovoz alkoholu, tabaku, mäsových výrobkov a mazacích zmesí. Z krajiny sa nesmú vyvážať (okrem dovezených) zbrane, drogy, minerály, slonovina a historicky cenné predmety. Na vývoz divokých zvierat musí byť povolenie.

Zdravie

Okrem povinného očkovania proti žltej zimnici sa odporúča očkovanie proti hepatitíde A a B, meningitíde a proti týfusu. Pred odchodom do krajiny by ste mali navštíviť odborného lekára, ktorý je špecialista na tropické choroby a konzultovať s ním zdravotné rizika spojené s cestou. Pri vlastnom pobyte treba byť skutočne opatrný! Nedoporučuje sa stravovanie v pouličných stánkoch či v druhotriednych reštauráciách. Treba sa stravovať výhradne v kvalitných hoteloch a stravovacích zariadeniach. Odporúčame konzumovať výlučne tepelne spracovanú stravu. Všetky tieto opatrenia napomáhajú k zníženiu rizika nákazy črevnej infekcie či parazitmi. Ďalší problém, ktorému musí Európan čeliť, je malária. Opatrenia proti tomuto zákernému ochoreniu treba konzultovať s odborným lekárom. V krajine je zaznamenaný vysoký výskyt AIDS.

Výsledky hľadania
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 15.5.2019 19 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 054,20 €+príplatky Detail
 1.12.2019 19 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 072,40 €+príplatky Detail
 13.11.2018 19 dní Raňajky leteckyleteckyViedeň 4 380 €+príplatky Detail
Dátum Dĺžka zájazdu Strava Doprava Cena
 19.10.2018 17 dní Podľa programu leteckyleteckyPraha 6 699 €konečná cena Detail

ďalšie ponuky >