Albánsko dovolenka za rohom. Durres alebo Vlora skuste dovolenkovať inak v Albánsku

Albánsko - dovolenková destinácia za rohom

Albánsko - krásna krajina na Balkáne

Hotelový bazén v AlbánskuAlbánsko je úžasná a krásna krajina, ktorá bola dlhé roky uzatvorená pred svetom. Teraz sa otvára a má cestovateľovi čo ponúknuť. Dovolenka Albánsko - to nie je žiadna „továreň na masovú turistiku.“ Albánci, albánska príroda a kultúra i história sú veľmi zaujímavé a čo je na Albánsku pre každého cestovateľa najviac zaujímavé, zatiaľ neprebádaná a neturistická krajina! Albánsko ešte nie je tak poznamenané hrmadným turizmom. Cestovateľ v tejto krajine zažije veci, ktoré mu môže ponúknuť len veľmi málo krajín vo svete. Nehovoriac o tom, že Albánsko je v podstate „za rohom“. Albánec vs. Turista

To čo robí Albánsko tak úžasným a nádherným sú práve ľudia – Albánci. Veľmi milí a priateľskí ľudia. Albánska nátura je jedným slovom paráda, úžas a poklona. Väčšina Albáncov sú otvorený, úprimný a obetavý ľudia. Albánci sú veľmi pohostinní ľudia a k hosťom a k turistom sa naozaj chovajú ako k nejakým bohom. Asi to bude tým, že zatiaľ nie sú zvyknutí na turistov a teda nie sú ešte skazení. Ak do Albánska bude chodiť stále viac a viac turistov, tak sa určite nájdu chytráci, ktorí obalamutia turistov, budú k nim milí a priateľskí, ale nakoniec sa budú snažiť im niečo predať. Lenže typický Albánec taký nie je. Je veľmi milý, priateľský a otvorený. Ľudia v Albánsku i keď, a možno práve preto, že majú taký ťažký život, sa tešia z maličkostí. Albánska príroda a pobrežie -Nádhera, krása a skvost. Hneď po ľuďoch je to práve albánska príroda, ktorá sa môže právom pýšiť svojou krásou, nedotknuteľnosťou a zachovalosťou. I keď pozostáva 90% Albánska z hôr, je to práve pobrežie, ktoré je momentálne niečo ako „investičným rajom“ krajiny. Všade sa investuje a z veľkej väčšiny tieto investície pochádzajú z Talianska, ktoré je hneď oproti, čo by kameňom dohodil, cez more. Samotné Albánske pobrežie je pomerne civilizované a v porovnaní so zbytkom krajiny “vyspelé”. Albánsko sa ešte rozvíja, ale je na dobrej ceste. Najväčšou novinkou na pobreží je v súčasnosti určite stavba diaľnice, ktorá bude spájať sever s juhom. Súčasne sa stavia diaľnica do Macedónska (Durres>Tirana>Elbassan>Korce). Avšak Albánske Albánsko-hotelovy-komplexcesty v súčasnosti sú v podstate kombináciou udupaného štrku a hliny s asfaltom. Albánske pobrežie pripomína skôr druhé Taliansko (samozrejme tak cca.30 rokov dozadu). Dlhá piesočná pláž, ktorá je spojená jednou dlhou promenádou. Vedľa promenády je hotel za hotelom (veľa z nich zatiaľ len rozostavaných) a za hotelmi “mestečko” s malými obchodíkmi. Na plážach v noci hrajú diskotéky, ľudia sa prechádzajú po promenáde, ktorá je na preskáčku plná obchodníkov a pouličných predavačov. Zatiaľ sem chodia prevažne Albánsky turisti, najmä zbohatlíci z Tirany a jej okolia, ale stretávate tu už aj Nemcov a Talianov, ktorý pravdepodobne zistili ako je tu krásne a zároveň lacno. Albánske pobrežie je turistické a pripravené na turistov. Dovolenka pri mori zatiaľ len pre stredne náročných turistov, ale turista tu nájde všetko čo potrebuje. Je tu široký výber hotelov, krásne a pomerne čisté pláže, je tu bezpečne a príjemne, je tu lacná dovolenka, na severe sú rýchle a pomerne udržované cesty, rôzne služby, bankomaty a všetko to ostatné čo potrebujete k dovolenke.

Tu nájdete všetko čo potrebujete vedieť o dovolenke v Albánsku. Tieto články sme pre Vás pripravili aby ste sa vedeli rozhodnúť pred cestou ako, kam a kedy na výlet do Albánska.

Dovolenka v Durrës (Dráč)

ležiace na pobreží Jadranského mora, je druhé najväčšie mesto Albánskej republiky. Je jedným z najstarších miest v Albánsku, pretože bolo založené už v 7. storočí pred naším letopočtom. Geograficky výhodná poloha mesta na pobreží Jadranského mora mu už od jeho vzniku predurčovala, že sa stane významným prístavom. Mesto založili Gréci pod menom Epidamnos. Po vzniku samostatného Albánska v roku 1912 sa Durres stalo súčasťou tohto nového, suverénneho štátu a medzi rokmi 1914-1920 bolo dokonca jeho hlavným mestom. V súčastnosti je Durrës, ktoré leží len 30 km západne od súčasnej metropoly Tirany, najdôležitejším prístavom Albánska. Patri aj k najvýznamnejším kultúrnym a intelektuálnym centrám krajiny. Sídli tu univerzita Aleksandër Moisiu. Známe je aj svojimi historickými pamiatkami, múzeami a divadlami. K najvýznamnejším pamiatkam mesta patria najväčší starorímsky amfiteáter na Balkáne, kúpele, stará, benátska pevnosť zo 16. storočia a archeologické múzeum. Amfiteáter z 2. storočia n.l. bol objavený až v 20-tom storočí čistou náhodou, keď sa zakladala jedna vínna pivnica. V súčasnosti je amfiteáter sprístupnený aj širokému obyvateľstvu. Na kopci nad mestom sa nachádza maják, ktorý ponúka kúzelný výhľad na albánske pobrežné opevnenie, na mesto a celé pobrežie. Svojimi nádhernými pieskovými plážami patrí Durrës medzi najobľúbenejšie prímorské rezorty Albánska. Južne od mesta sa nachádzajú pláže s veľmi jemným pieskom. Na kopci nad mestom sa nachádza maják, ktorý ponúka kúzelný výhľad na albánske pobrežné opevnenie, mesto a celé pobrežie. Lacná dovolenka v Dureres, ktorá je tak žiadaná klientmi je v tejto oblasti garantovaná a nielen formou last minute.

Dovolenka vo Vlore

Výhľad-na-more-hotel-AlbánskoVlora je známa aj ako Valona leží v juhozápadnom Albánsku v blízkosti miesta kde sa stretávajú Jadranské a Jónske more. Vďaka svojej polohe je bránou Albánskej riviery. Mesto so svojimi širokými bulvármi skutočne dýcha južným Stredomorím. Rozprestiera sa pred polostrovom Karaburani, oproti Sazan, v blízkosti rôznych pieskových a kamenistých pláží a malebných pohorí. Vlora je druhým najväčším albánskym prístavom, s pravidelnými linkami do talianskych prístavov Bari a Brindisi. Dovolenku v o Vlore na last minute nekúpuite. Lacná dovolenka vo Vlore je možná , ale skôr formou firs minute .

 

Základné informácie o Albánsku

kontinent: Európa

hlavné mesto: Tirana

počet obyvateľov: 3,6 mil.

rozloha: 28.748 km2

mena: albánsky lek (ALL)

úradný jazyk: albánsky