Haiti

Detail štátu

Haiti Haiti - transparent

Hlavné mesto: Port-au-Prince
Veľké mestá: Jérémie, Les Cayes, Miragoane
Počet obyvateľov: 8 924 553
Rozloha v km2: 27 750
Mena: Gourde
Jazyky: francúzština, kreolčina
 
Haiti leží v západnej tretine ostrova rovnomenného Haiti (Hispaniola) a na niekoľkých k nemu priľahlých ostrovoch. Na severe a juhu sa rozprestierajú pohoria, na čo poukazuje aj jeho indiánske pomenovanie (pokrytý vrchmi). Najvyšším vrchom je La Selle (2674 m n. m.). Uprostred krajiny sa nachádzajú nižšie pohoria a roviny. Pobrežie lemujú úrodné nížiny. Bývalá francúzska kolónia získala nezávislosť v roku 1804. Následkom vnútorných nepokojov a striedania vojenských diktatúr sa stala najchudobnejšou krajinou Strednej Ameriky. Nerastné suroviny (bauxit, medená ruda) tu sú, ale málo sa ťažia. Priemysel nemá rozvinutý, hoci disponuje dostatkom pracovnej sily. Priťahuje to však amerických investorov do oblasti. Príjem štátu závisí od predaja niektorých plodín (káva, cukrová trstina, banány, kakao), ktoré produkuje zaostalé poľnohospodárstvo.
 

Cestovný doklad

Cestovný pas a vízum. Žiadosť o vízum je možné podať na veľvyslanectve Haiti v Paríži. Slovenská republika nemá zriadené veľvyslanectvo na Haiti, príslušným je veľvyslanectvo SR v Havane.

Colné predpisy

Dovoz s omamných a psychotropných látok je zakázané. V dôsledku výskytu BSE v Európe platí zákaz dovozu mäsa a živočíšnych výrobkov.

Zdravie

Zdravotnícka starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni. Cestujúcim sa odporúča uzavretie zdravotníckeho poistenia, ktoré by pokrývalo aj prípadný letecký transport. Je potrebné si so sebou priniesť základné lieky. Medzi miestnym obyvateľstvom je veľmi rozšírený AIDS. Malária a dengue sa tiež vyskytuje na celom Haiti. Bežné sú aj parazitické, črevné ochorenia a hepatitída. Cestujúci by mali piť len minerálnu vodu.