Guyana

Detail štátu

Guyana Guyana - transparent

Hlavné mesto: Georgetown
Veľké mestá: Mabaruma, Parika, New Amsterdam
Počet obyvateľov: 770 794
Rozloha v km2: 214 969
Mena: Guyanský Dolár
Jazyky: angličtina, indiánske dialekty, kreolčina, karibská hindština, jazyk Urdu
 
Bola pôvodne holandskou kolóniou, ale v roku 1815 prešla pod britskú nadvládu. V čase otrokárstva sem bolo privezených množstvo otrokov z Afriky a nádenníkov z Indie, ktorá pracovali najmä na plantážach cukrovej trstiny. Toto etnické rozdelenie pretrvalo dodnes a v minulosti viedlo k nepokojom. Guyana sa stala nezávislou v roku 1966 a odvtedy boli na jej čele najmä socialisticky orientované vlády. Voľby prezidenta v roku 1992, v ktorých zvíťazil Cheddi Jagan, sú považované za prvé slobodné a spravodlivé. Po jeho smrti nastúpila do úradu jeho manželka Janet Jagan, avšak kvôli zdravotným problémom bola nútená abdikovať. Súčasný prezident, Bharrat Jagdeo bol zvolený v roku 2001 a znovuzvolený v roku 2006.
 

Cestovný doklad

Pre ceste do krajiny je potrebý platný cestovný pas a príslušné vízum. Víza možno získať aj po prílete na medzinárodnom letisku Cheddi Jagan, postup je však časovo náročný a pomerne komplikovaný. O vízum preto odporúčame požiadať už pred cestou.

Zdravie

Pred návštevou v tejto krajine je nutné uzavrieť cestovné poistenie. Zdravotná starostlivosť v pobrežných mestách je na dobrej úrovni, vo vnútrozemí môžu vzniknúť s poskytnutím prvej pomoci problémy. Vyskytujú sa tu choroby ako malária, HIV/AIDS, žltá zimnica a iné tropické choroby Očkovať by ste sa mali proti žltej zimnici a hepatitídam typu A a B . Takisto treba užívať antimalariká.