Autobusová alebo osobná doprava do Albánska. Najdôležitejšie informácie o preprave v Albánsku. Na čo treba myslieť ak idete autom do Albánska

Ako cestovať do Albánska a doprava v Albánsku

Cestná doprava - Ako cestovať autom do Albánska

Cestovanie po Albánsku automV Albánsku bola absolútne nerozvinutá počas komunistickej éry E. Hodžu (medzi 1945 a 1990). Po roku 1990 si krajina musela značné investície do rozvoja dopravnej infraštruktúry požičať. Vláda podpísala v júli 1990 s gréckymi stavebnými firmami protokol a začala stavať prvých 200 km dopravných ciest cez južné časti krajiny, rozprestierajúce sa od albánsko-gréckej hranice do Durrës. Každým rokom pribúdali ďalšie km nových ciest. Teraz už je ich infraštruktúra ako tak vybudovaná najmä v západnej časti Albánska od Čiernej hory do Durres a čiastočne do Vlory.

Tirana je prepojená diaľnicou s prímorským mestom Durres, s mestom Kukes na albánsko - kosovských hraniciach, kvalitná cesta popri mori vedie aj do Fieru, Vlory a Sarandy na juhu Albánska a z hraničného prechodu Qafa-Thanes na macedónskych hraniciach do Tirany (tu sa však prekonáva horský masív pri meste Elbasan). Cestná sieť mimo hlavných trás (vnútrozemie) je vo všeobecnosti vo veľmi zlom stave. V rovnakej miere to platí aj pre cestné prepojenie zo Shkodry na hraničný priechod s Čiernou Horou Hani I Hotit/Bozhaj. Pri vedení motorového vozidla na území Albánska je potrebné počínať si maximálne opatrne vzhľadom na nízku úroveň zručností vodičov a ich nedisciplinovanosť. Na cestách mimo hlavných trás absentuje základné cestné značenie, časté sú výmole a v tejto súvislosti možno vo všeobecnosti odporučiť, pokiaľ možno, vyhnúť sa jazde počas noci. Systém satelitnej navigácie GPS funguje len v obmedzenom rozsahu.

 

V Albánskej republike platí medzinárodné poistenie motorových vozidiel - tzv. zelená karta. Za motorové vozidlo sa po dobu 60 dní neplatí žiadny poplatok, po prekročení tejto doby sa pri výstupe platí poplatok 1,- EUR, prípadne 2,- EUR denne v závislosti od kubatúry vozidla. Diaľničné poplatky zatiaľ nie sú zavedené, avšak Ministerstvo dopravy Albánska ich plánuje v blízkej budúcnosti uplatniť.

 

Slovenské vodičské preukazy i medzinárodné vodičské preukazy sú uznávané pod podmienkou, že ich držiteľ sa nezdržuje na území Albánska viac ako jeden rok. Ak je držiteľ slovenského vodičského preukazu na prechodnom alebo trvalom pobyte v Albánsku, musí požiadať o vystavenie vodičského preukazu Albánska v rovnakej kategórii ako mal slovenský vodičský preukaz. Ak vodičský preukaz vydaný na území iného štátu nie je v súlade s medzinárodne určeným modelom, musí byť úradne preložený do albánskeho jazyka. Držitelia vodičských preukazov určených na riadenie špeciálnych vozidiel musia mať so sebou aj „osvedčenie o odbornej zručnosti“ alebo iný dokument tohto typu, vydaný kompetentným orgánom štátu, kde bol vydaný aj vodičský preukaz.

 

Pri ceste služobným (resp. firemným) či požičaným vozidlom je potrebné pri hraničnej kontrole predložiť plnú moc preukazujúcu dispozičné právo k vozidlu.

Plná moc by mala byť notársky overená, v angličtine, okrem údajov o vlastníkovi by mala obsahovať meno a priezvisko vodiča, číslo jeho cestovného dokladu a ŠPZ automobilu. Bez tohto dokladu sa vodiči vystavujú riziku, že na územie Albánska nebudú vpustení.

 

Pred cestou si dôkladne skontrolujte technický stav vozidla. Odporúčame mať so sebou platný medzinárodný vodičský preukaz a zelenú kartu. Policajné kontroly sú časté a zamerané na dodržiavanie rýchlosti, na vozidlá drahých značiek so zahraničnou registráciou s domácimi vodičmi. Dôvodom je vysoký počet áut premávajúcich na komunikáciách bez miestnej registrácie, vlastníkmi ktorých sú Albánci z diaspóry.  Veľa albánskych vodičov nemá vodičský preukaz, ktorého vybavenie je drahé a vedú vozidlo bez vodičského preukazu. Ako náhle policajná kontrola zastaví turistu, pozdraví ho a nechajú ísť ďalej v prípade, že dodržuje pravidlá cestnej premávky. V zmysle platného zákonodarstva je potrebné jazdiť s rozsvietenými stretávacími svetlami celoročne aj v priebehu dňa.

 

Albánsko je známe pre záľubu k vozidlám Mercedes Benz. Vyplývalo to pôvodne z toho, že táto značka bola najodolnejšia na albánskych cestách. Aj tá najchudobnejšia rodina vlastnila ojazdený Mercedes. Skladala sa naň celá početná rodina, bol ich dopravným prostriedkom a spojoval vidiek s mestom. Mercedes Benz bol vlastnený  aj Enverom Hodžom.

Dnes v hlavnom meste a v prímorských letoviskách Albánska uvidíte jazdiť viac najluxusných a najdrahších mercedesov, než u nás. Nie nadarmo sa Albánsko prezýva „ KRAJINA MERCEDESOV“.

 

Letecká doprava - Letecky do Albánska

Letecky Austrian Airlines do albánskaLetisko s pravidelnou medzinárodnou dopravou v Albánsku je „medzinárodné letisko Matky Terezy“ a nachádza sa v Rinas, len 17 km severozápadne od Tirany. Je pomenované po celosvetovo známej osobe Matke Tereze (Gonxha Bojaxhiu), ktorá bola etnická Albánka. Jej práca inšpirovala generácie po celom svete.

Pre Slovákov je najbližší priamy odlet z Viedne, alebo prostredníctvom cestovnej kancelárie charterovou leteckou dopravou.

Tirana International Airport

Administration Building

Rinas, Tirana

Albania

Phone: +355 4 2381 600

Fax: +355 4 2381 545

E-mail: info@tirana-airport.com

Website: www.tirana-airport.com

 

Letecké spoločnosti, lietajúce do Tirany:

Austrian Airlines: Viedeň – Tirana

Adria Airways: Viedeň – Ľubľana – Tirana

Alitalia: Viedeň – Rím – Tirana

 

Najpohodlnejší spôsob, ako sa dostať z letiska do Tirany je taxíkom. Cesta z Tirany na letisko trvá dvadsať až tridsať minút, v závislosti na prevádzke, a stojí asi 2000-2500 leke (alebo 15-20 EUR), v každom smere. Taxíkom z Letiska do Durres trvá cesta 45 - 60min. (Treba zjednávať cenu).

"Rinas Express" – odchádza každú hodinu medzi 06:00 a 18:00, autobusová doprava 12 hodín denne medzi letiskom a zastávkou pri Národnom múzeu v centre Tirany. Autobus odchádza každú hodinu a jedno cestovné je 250 AL (mobil: + 355 69 20 98908).

Existuje niekoľko medzinárodných a národných autopožičovní na letisku.

 

Autobusom do Albánska

Berat Albánsko výletZo Slovenska sa autobusom dostanete prostredníctvom cestovných kancelárii. Je veľa možností a trás, ako sa dostať do Albánska. Autom je možné cez Maďarsko, Srbsko, Macedóniu, Kosovo. Autobusom odporúčame cez Maďarsko, Chorvátsko, BIH a Čiernu Horu. Je to cesta väčšinou po diaľniciach a bez zbytočných prestojov na colniciach. Dlhšia ale rýchlejšia ale hlavne overená.

 

Odporúčané trasy:

Albánsko – Čierna Hora: Muriqan – Sukobin, Hani i Hotit – Bozhaj Albánsko - Srbsko (Kosovo): Morine – Vermice Albánsko – Macedónsko: Qafa e Thanes – Kjafa San, Shen Naum – Sveti Naum Albánsko – Grécko: Kapshtice – Krystallopigi, Kakavia – Ktismata

 

Námorná doprava - trajekty v Albánsku

trajekty z/do Talianska:

Ancona – Durres

Bari – Durres

Brindisi – Durres

Brindisi – Vlora

Terst – Durres

 

trajekty z /do:  Grécko Korfu/Kerkira – Saranda

Informácie o trajektoch napr.:

www.cemar.it

www.ionian-cruises.com

 

Železničná doprava - Vlakom po Albánsku

Do Albánska sa nedá cestovať vlakom, na jedinej trati, ktorá spája miestnu železničnú sieť s medzinárodnou (Shkodra AL – Podgorica ČH) premávajú len nákladné vlaky.

BEZPEČNOSTNÁ SITUÁCIA

Bezpečnostná situácia a úroveň kriminality v krajine je porovnateľná s okolitými štátmi v regióne. Hlavné trasy spojujúce Albánsko s Čiernou Horou, Kosovom, Macedónskom a Gréckom sú bezpečné, napriek tomu sa však neodporúča nocovať na parkoviskách a odľahlých miestach. Zvýšenú opatrnosť je treba venovať pri pohybe vo vzdialených horských oblastiach – odporúčame o plánovanej trase a časovom harmonograme informovať zastupiteľský úrad, prípadne pred cestou do Albánska vyplniť registračný formulár (www.mzv.sk).

 

Zdravotná situácia - Nemocnice v Albánsku

Pri cestách do Albánska odporúčame uzatvoriť komplexné cestovné a zdravotné poistenie, očkovanie sa nevyžaduje. Pred odchodom do zahraničia (najmä do vnútrozemia krajiny) je však vhodné skontrolovať v zdravotnej dokumentácii platnú vakcináciu proti tetanu, ktorá by nemala byť staršie ako 10 – 15 rokov. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná štátnymi a súkromnými klinikami a poliklinikami.

Qendra Spitalore Nene Tereza - štátna nemocnica Tel: +355 4 349209, www.qsut.gov.al Spitali Ustarak - štátna vojenská nemocnica Tel: +355 4 2226601 American Hospital - súkromná nemocnica Tel: +355 4 2356500, www.spitaliamerikan.com Hygeia Hospital - súkromná nemocnica Tel: +355 4 2390000 Rýchla zdravotná pomoc – URGENCA Tel: 127 alebo 222 235

 

Pridané: 02.06.2014