Dovolenka Chorvátsko - základne informácie | CK WALDTOUR

Chorvátsko - základné informácie

Celý názov:

Chorvátska republika

Chorvátsko vlajka

 

 

 

 

Miestny názov:

Hrvatska, Republika Hrvatska

Hlavné mesto:

Záhreb (Zagreb)

Úradný jazyk:

chorvátčina

Susediace štáty:

Slovinsko, Maďarsko, Srbsko,

Čierna Hora, Bosna a Hercegovina

Rozloha:

56 594 km2

Chorvátsko mapa

Počet obyvateľov:

4,2 mil.

Mena:

chorvátska kuna, 1 € = 7,5 HRK

Elektrina:

elektrická sieť 220V, 50Hz, zásuvky typ F  

Medzinárovná predvoľba:   

+385

Časová zóna:

UTC+1 (v lete UTC+2),

rovnaký ako na Slovensku

 

Všetky dovolenkové destinácie nájdete na tomto odkaze

 

Podmienky vstupu do krajiny:

Chorvátsko je od roku 2013 členom Európskej únie. Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.

Ak na dovolenku do Chorvátska cestujete aj so svojim domácim miláčikom, nezabudnite so sebou vziať aj cestovný pas zvieraťa. Vaše zvieratko musí byť zaočkované proti besnote a potvrdenie veterinárom musí byť zapísané v jeho pase s konkrétnym dátumom očkovania.

 

Cestovanie po Chorvátsku:

V Chorvátsku je rozvetvená cestná aj železničná sieť. Výhodnejšie je cestovanie autom alebo autobusom. Cesta vlakom je pohodlná, ale mohla by sa predražiť.

Ak cestujete do Chorvátska autom, vodič musí mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla a doklad o poistení tohto vozidla, tzv. zelenú kartu. V prípade, ak si chcete auto požičať, potrebujete medzinárodný vodičský preukaz.

Deti do 5 rokov musia mať vlastné autosedačky. V Chorvátsku sa jazdí po pravej strane. Povolený obsah alkoholu v krvi je 0,5 promile a telefonovanie za volantom je zakázané. V zimnom období je svietenie povinné. Povinné je aj používanie bezpečnostných pásov v aute a nosenie reflexnej vesty v prípade akýchkoľvek opráv alebo iných zákrokov na vozidle.

V obci je maximálna povolená rýchlosť 50 km/h, mimo obce 90 km/h. Na cestách výlučne pre motorové vozidlá a vysokorýchlostných cestách je povolená rýchlosť 110 km/h. Na diaľniciach je rýchlosť obmedzená na 130 km/h.

V prípade tiesne je univerzálne tiesňové telefónne číslo 112. Dispečing hovorí 6 jazykmi: anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky, česky a slovensky. Dispečing čísla 112 zastrešuje rýchlu zdravotnú pomoc, hasičov, políciu, záchrannú horskú službu, rýchlu veterinárnu službu a ďalšie núdzové služby. V prípade pomoci na ceste môžete zavolať o pomoc chorvátsky autoklub na telefónnom čísle +385 1 1987.

 

Prečo navštíviť túto krajinu:

Chorvátsko je vhodné pre milovník oddychu, mora, prírody, ale aj antických kultúr, kulinárskych špecialít a športových aktivít. Dôvodov, prečo ísť do Chorvátska, môže byť určite na tisíce. Horúce leto, takmer nedotknutá príroda, starobylé mestá obklopené morom, či preslávená chorvátska kuchyňa, to je len útržok z toho, čo táto krajina ponúka. Pridajte k tomu priezračnú vodu Jadranského mora a máte dovolenku, pri ktorej sa malá pláž, ktorú môžete mať len pre seba, môže vzápätí zameniť za vitalitu mediteránnych mestečiek. V ponuke nebude chýbať Zadar či „Chorvátske St.Tropéz“ ako domáci nazývajú Vodice. V obklopení dvoch národných parkov sa nachádza aj Šibenik so svojim dovolenkovým resortom Solaris. Je to pravý oddychový raj a svojou jedinečnou ponukou wellness programu v cene zájazdu iste poteší mnohých z vás. K jedinečným častiam pobrežia so svojimi dlhými štrkopieskovými plážami, exotickou stredomorskou vegetáciou na veľkolepom pozadí vápencového masívu Biokovo nepochybne patrí aj Makarska riviéra vrátane Bašky Vody a Podgory.

Mnohé časti Chorvátska sú nedotknuté priemyslom. Zachovali si svoju pôvodnú krásu, ktorou učarujú nejednému turistovi. História kultúrnych pamiatok siaha až do antického obdobia Ríma a odvšadiaľ na vás dýcha bohatá minulosť dávnych vekov. Na niektorých miestach stále môžete vidieť stopy vojen, ktoré otriasali touto časťou Európy.

Aj tým najväčším dovolenkovým fajnšmekrom ulahodia kulinárske špeciality. Chorvátsko je vychýrené svojou typickou stredomorskou kuchyňou a na miestnych tržniciach je stále možné kúpiť čerstvé domáce ovocie, zeleninu a morské plody.

 

Veľvyslanectvo v Chorvátsku:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky

Adresa: Prilaz Gjure Deželica č. 10, 100 00 Zahreb, Chorvátsko

Tel.: +385 14 877 070, +385 14 877 071

Fax: +385 14 877 078

Pohotovostná služba: +385 98 278 182

Email: emb.zagreb(at/zavináč)mzv.sk

Úradné hodiny: PO-PIA    8.00 - 16.00