Chorvátsko za dokonalou dovolenkou

Na výlet na Plitvické jazerá

Plitvické jazerá

Nádherné jazerá sa považujú za najkrajší prírodný výtvor v Európe. Voda je tu krištáľovo čistá a pred niekoľkými desiatkami rokov sa tu natáčali dobrodružné scény Winnetoua. Dovolenka v Národnom parku - Plitvické jazerá je možná formou poznávacieho zájazdu.

Plitvické jazerá sa nachádzajú v chorvátskom vnútrozemí, približne 140 kilometrov od Záhrebu, 90 kilometrov východne od mesta Senj na pobreží Jadranu a len 10 kilometrov západne od bosnianskeho mesta Bihać. Vstup do národného parku je spoplatnený a možno sa tu pohybovať len po vyznačených chodníkoch.

Park je otvorený denne od 7:00 do 20:00, vrátane nedelí a sviatkov. Panoramatický vlak premáva taktiež denne od 8:00 do 20:30, každých 30 minút. Parkovné pre motorky je zdarma, autá zaplatia 7 HKR/hod., ostatné dopravné prostriedky (autá s karavanom, autobusy) 70 HKR/hod. V parku sa platí výlučne kunami.

Mapku trás si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Plitvické jazerá sa nachádzajú v pohorí Mala Kapela. Sú tvorené sústavou šestnástich stupňovito usporiadaných jazier v nadmorskej výške 500 - 640 metrov. Voda riek Crna a Bijela ukladala po státisíce rokov travertínové nánosy, ktoré postupom času vytvorili priehrady, prírodné terasy, kaskády a vodopády medzi jednotlivými jazerami.

Plitvické jazerá sa delia na dvanásť Horných jazier a štyri Dolné jazerá. Horné jazerá vznikli prehradením toku travertínovými bariérami. Dolné jazerá zase prepadnutím stropov krasových jaskyň. Najvyšší vodopád v sústave dosahuje výšku 78 metrov, avšak najviac obdivovaný je 49 metrov vysoký vodopád Sastavci.

 

Územie bolo v roku 1949 vyhlásené za národný park pre svoju unikátnu faunu a flóru. Plitvické jazerá sú obklopené zalesnenými vrchmi, kde prevládajú ihličnaté stromy. Vo vyšších polohách sa hojne vyskytujú aj listnaté stromy, najmä buk. V lesoch žijú medvede, vlky, rysy a vzácne druhy vtákov. Vody sú bohaté na raky a ryby.

Známe vodopády v Rastoke vznikli na sútoku riečok Sunjčice a Korany, tvoria tak vlastne predvoj Plitvickým jazerám. Na rozdiel od oblasti národného parku bola oblasť vodopádov v Rastoke oddávna využívaná ľuďmi. Nájdete tu mnoho starých mlynov a prekrásnych dokladov prispôsobenia človeka prírode a naopak. Vďaka tejto harmónii ľudského sídla s prírodou, etnografickému a architektonickému dedičstvu boli Rastoke v roku 1969 zapísané do zoznamu kultúrnych pamiatok Krajského úradu na ochranu kultúrnych pamiatok v Záhrebe.