Čad

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: N’Djamena
Veľké mestá: Abéché, Moundou, Sarh
Počet obyvateľov: 10 111 337
Rozloha v km2: 1 284 000
Mena: FCFA frank (frank Afrického finančného spoločenstva)
Jazyky: francúzština, arabčina, sárčina, rôzne dialekty
 
Čadsa rozprestiera vo vnútrozemí Afriky na plošinách Sahary. Sever štátu pokrývajú piesočnaté púšte. Z nich vystupujú pieskovcové plošiny Ennedi (1450 m n. m.) a pohoria sopečného pôvodu Tibesti (Emi Koussi, 3415 m n. m.; Touside 3315 m n. m.). Skoro pre celú časť krajinu dodávajú vodu len dve rieky, Logone a Šari. Voda je v Čade vzácnosť, najväčšia vodná plocha je Čadské jazero, ktorého rozloha však nie je konštantná (jazero postupne schne). V stredoveku vznikli na území dnešného Čadu silné domorodé ríše. Koncom 19. storočia si väčšiu časť oblasti podrobil sudánsky bojovník Ráhib, ktorý kládol silný odpor francúzskej expanzii. Do roku 1904 bolo územie Čadu vojenským teritóriom, potom časť administratívneho celku Ubangi-Šari-Čad. Od roku 1910 sa stal súčasťou Francúzskej rovníkovej Afriky. V roku 1946 získal Čad štatút zámorského územia Francúzska, v roku 1958 získal štatút autonomná republika v rámci Francúzskeho spoločenstva. Plnú nezávislosť získal Čad v roku 1960. V 70. a 80. rokoch Čad trpel občianskou vojnou. V roku 1991 prezident Déby odštartoval demokratizačný proces, ktorý trvá až do teraz.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, vízum a medzinárodný očkovací preukaz. O vstupné víza treba požiadať ešte pred odchodom. Každý návštevník bude pri príchode do krajiny kontrolovaný, či má platné víza. Je vhodné pred odchod sa opýtať na zastupiteľskom úrade Čadu aké sú podmienky pre pricestovanie. V krajine neplatí prihlasovacia povinnosť.

Colné predpisy

Doporučuje sa opýtať na zastupiteľskom úrade prípadne na ambasáde v Moskve pri podaní žiadosti o vízum.

Zdravie

Zdravotnícka starostlivosť je v Čade na pomerne na nízkej úrovni. V zdravotníckych zariadeniach je častý nedostatok liekov a lekárov. Je vhodné očkovanie aj proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu a cholere. Vyskytuje sa tu aj malária, takže vhodné je užívať antimalariká.