Suzdaľ - ďalšia zástavka na okruhu Zlatý prsteň| CK Waldtour

Aktuality
Suzdaľ - ďalšia zástavka na okruhu Zlatý prsteň

Suzdaľ - ďalšia zástavka na okruhu Zlatý prsteň

15.2.2017

Suzdaľ - ďalšia zástavka na okruhu Zlatý prsteň

 

 

Suzdaľ- rozprávkovo malebné mesto, nachádzajúce sa na turistickom okruhu „Zlatý prsteň Ruska“. Najstaršie mesto ( r. 1024 )v Rusku a v jeho dlhovekosti môže súťažiť akurát s Kyjevom.

Jediné ruské mestom-múzeom pod holým nebom! Bolo spomenuté už v najstarších dnes známych knihách -Novgorod Codex.

Mesto robí jedinečným aj jeho vzhľad, je to„Skanzen“kultúrnohistorických pamiatok zahrnutých do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO so zachovanými starovekými osadami v kombinácii s prírodnými krásami. Jedinečnou charakteristikou je biely kameň Suzdaľ Kremeľa s opevnením, tiahnúci sa pozdĺž rieky Kamenky. V meste je 32 aktívnych kostolov a viac ako 150 pamiatok. Ťažko uprednostniť jednu pamiatku pred druhou. Nie sú tu žiadne výškové budovy a priemyselné stavby a vzduch je čistý a svieži. Hranice mesta zostali od 18. storočia nezmenené.

Bez návštevy Suzdaľského Kremľa z bieleho kameňa, Múzea drevenej architektúry, Kláštora Spasiteľa (nedotknutý časom aj s jeho slávnymi freskami a nástennými maľbami), ako by ste v Suzdale ani neboli. Kláštor má pohnutú minulosť. Katarína II. ho používala ako štátnu väznicu, boli tu väznení pugačovci a zomrel tu dekabrista F. Šachovskij.

Odporúčame minimálne 5 vecí, ktoré by ste mali urobiť pri návšteve mesta Suzdal

  1. Pozrieť si mesto zo zvonice Kláštora Spasiteľa(Spaso - Jevfimijov kláštor)
  2. Vyskúšať rôzne druhy domácej medoviny - s limetkou, mäty, korenia, chrenom a šípok.
  3. Kláštor Pokrovský – dozviete sa o osude uväznených žien, posledný príbytok predstaviteľov šľachtických rodov
  4. Vypočuť si spev kostolného zboru pod oblúkmi starobylého chrámu
  5. Dotknúť sa kríža v katedrále Narodenia Panny Márie v Suzdaľ Kremli a želať si niečo

Kláštor Pokrovský považovaný ako miesto vyhnanstva pre nežiaducich predstaviteľov šľachtických rodov (dcéra Borisa Gpodunova -Xenia) i kráľovských rodín (cárovná Solomonia manželka Vasillija III, prvá manželka Petra I. Jevdokija Lopuchina) . V suteréne katedrály Panny Márie sú hrobky manželiek ruských cárov. Vedľa hrobky Solomonie bola objavená malinká hrobka s handrovou bábikou. Podľa povesti v kláštore Solomonia porodila syna Kudeyara, a pretože ho chcela zachrániť od neodvratnej záhuby, zverila ho verným ľuďom a zinscenovala jeho smrť a pohreb. Vyrastal vraj ako zbojník alebo Ataman donských kozákov. Bola kanonizovaná ruskou pravoslávnou cirkvou ako sv. Sofija Suzdaľská.

Suzdaľský Kremeľ tvoril kedysi jadro mesta. Vznikol v 11. - 12. storočí najskôr ako pevnosť pre dvor kniežaťa, biskupa, kniežaciu družinu, okolo ktorej stáli hlinené valy dlhé 1400 metrov s doštenými stenami a vežami(dochovali sa dodnes) Hlavným chrámom Kremľa bol drevený chrám Narodenia Bohorodičky postavený v 11. storočí kniežaťom Vladimírom Monomachom. Neskôr rozobratý, postavený z bieleho kameňa, opäť zrúcaný a v roku 1530 opäť postavený a dochovaný dodnes. Hlavná pamiatka chrámu je Zlatá brána južného a západného portálu, jeden z najcennejších pokladov stredovekého ruského umenia. Tvoria ju obrovské krídla dverí so zlatou maľbou na matne čiernom pozadí s medenými listami.

Ďalším dôvodom návštevy Suzdaľ je príroda. Je rajom pre fotografov. Každé otočenie hlavy prináša eufóriu šťastia, plnosti a pokoja v jednom.

Pri návšteve Suzdaľ oceníte pocit nekonečného pokoja a rozjímania, môžete zažiť pocit, že vy a celý svet je jedna energie, jeden subjekt. Pre tie okamihy stojí za to žiť. A BONUS: z „BALÍKA tejto energie „ čerpáte inšpiráciu a silu ešte ďalších niekoľko mesiacov po návrate.

Atrakcie Suzdaľ najväčším pokladom nielen Ruska, ale celého ľudstva. Preto je nesmierne dôležité ich uchovanie pre budúce generácie.

Odtlačky“ zážitkov z návštevy Suzdaľ zostávajú návštevníkom v pamäti po dlhú dobu.