Tipy a triky na cestovanie

Aktuality
Tipy a triky na cestovanie

Tipy a triky na cestovanie

15.7.2018

 

Tak čo, už je to tu? Cestovná horúčka, vôňa opaľovacích krémov a stres z balenia. Tomu sa dá ale krásne vyhnúť a my vám poskytneme zhrnutie tých najdôležitejších krokov, na ktoré by ste nemali zabudnúť.

V prípade, že ste zvolili last minute ponuku, tento zoznam oceníte ešte viac.

Na čo treba myslieť pred odletom?

    1. Urobte si zoznam

Keď si vopred pripravíte zoznam toho, čo vám na dovolenke nesmie chýbať, jednoducho predídete stresu pri balení sa na poslednú chvíľu. Na internete nájdete množstvo zoznamov, ktorými sa môžete inšpirovať. Vždy si ho ale prispôsobte podľa toho, kam idete a na ako dlho. Ak cestujete na krátky čas - napríklad na služobnú cestu alebo len na predĺžený víkend, je najelpšie sa zbaliť do príručnej batožiny. Máte totiž istotu, že si nebudete brať na cestu zbytočnosti a najmä, batožina sa vám nestratí. Keď však cestujete s malými deťmi, na dlhší čas alebo plánujete nakúpiť mnoho suvenírov, neostáva vám iné, len si vziať poriadny kufor. Ten je dobre viditeľne označiť a zabaliť do priehľadnej fólie. Tá je mnohokrát k dispozícií i na letisku. Ochránite tak svoj kufor pred poškodením a prípadným zlodejom sťažíte prácu.

Náš tip: V prípade, že máte malý cestovný kufor skúste oblečenie zrolovať. Šetrí to priestor a oblečenie sa vám nepokrčí.

 

     2.  Skontrolujte si doklady

Zistite si, či vám do danej krajiny stačí len občiansky alebo budete potrebovať aj pas. Samozrejme, v mnohých štátoch sú potrebné aj víza.

Toto sú niektoré z nich: Kuba, Egypt, Dominikánska Republika, Čína, Kapverdy, Rusko a mnohé ďalšie.

Dajte pozor aj na letenky. Zistite si, či je nutné chceck in spraviť vopred alebo na letisku. Svoj palubný lístok si pri každom prestupe pripravte. Personál v lietadle ho mnohokrát kontroluje nielen pri nástupe do lietadla ale aj vtedy, keď z neho vystupujete.

Dôležitým krokom je aj vytvorenie fotokópií vašich dokladov. Pri strate batožiny, či v prípade, že vás okradnú za to budete vďační.

 

     3. Stiahnite si mapu

Ak cestujete do vzdialenejšieho štátu, nespoliehajte sa na pripojenie na internet. V mnohých krajinách je totiž veľmi slabé alebo žiadne. V takýchto prípadoch určite oceníte mať v mobile stiahnutú mapu danej destinácie. Spoľahlivou bezplatnou aplikáciou je napríklad Maps.me, v ktorej si viete stiahnuť konkrétnu krajinu.

     4. Rozdeľte si hotovosť

Nenoste všetky peniaze na jednom mieste. Nikdy neviete, čo sa vám podarí stratiť alebo vám to ukradnú. Hotovosť rozdeľte medzi rôzne batožiny, ale taktiež ukryte na nečakané miesta v prípade krádeže.

 

     5. Pribaľte lieky

Trpíte pri dlhých cestách bolesťou hlavy? Býva vám nevoľno z cudzokrajinnej stravy? Potom nezabudnite zbaliť do príručnej batožiny aj lieky na rôzne ťažkosti. Ak pravidelne nejaké lieky užívate, nezabudnite si ich taktiež zobrať so sebou. Ak máte lieky na predpis v tekutej forme a v objeme viac ako 100ml, môžete ich prevážať v príručnej, rovnako ako v podpalubnej batožine. Ak ich potrebujete počas letu, neváhajte ich vložiť do príručnej batožiny a pri každej kontrole na ne upozorniť personál.

 

RADA NA ZÁVER

Po dovolenke si sadnite na 5 minút za stôl a spíšte si zoznam vecí, ktoré ste na dovolenke nevyužili. Na druhú stranu si urobte zoznam toho, čo vám naopak chýbalo. Pomôže vám to v budúcnosti pri balení.