Aktuality

Hlavné mesto: Tirana
Veľké mestá: Vlore, Durres, Sarande, Shkode
Počet obyvateľov: 3 619 778
Rozloha v km2: 28 748
Mena: Leke
Jazyky: albánčina, gréčtina, macedónčina, rumunčina

 
 
Albánsko je hornatá krajina na Balkánskom polostrove. Pomedzi horské hrebene sa prepletajú trávnaté údolia, ktoré na západe klesajú do bažinatých nížin. Po 400 rokoch tureckej nadvlády získala krajina v roku 1912 nezávislosť. Cez druhú svetovú vojnu krajinu obsadili najskôr talianske a neskôr nemecké vojská. Krajinu oslobodili domáci partizáni a v roku 1946 bol ustanovený nový štát. Hlavným spojencom krajiny bolo ZSSR a neskôr Čína. Národné hospodárstvo sa postupne ocitlo na pokraji hlbokej krízy a obyvateľstvu hrozil hladomor. Na začiatku 90 rokov množstvo obyvateľov emigrovalo do Talianska a Grécka. Krajine pomohlo Európske spoločenstvo, ktoré poskytlo potravinovú pomoc. Dodnes táto krajina patrí medzi najchudobnejšie v Európe. 
 

Turizmus

O Albánsko prejavili slovenskí turisti záujem asi pred 4o-timi rokmi. Južanská atmosféra láka ľudí aj naďalej, a preto nepremeškajte príležitosť cestovať s nami a spoznať miestny kraj a obyčaje. Aj napriek tomu, že pohoria zaberajú takmer dve tretiny územia, krajina ponúka miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. 
 

Tirana

Hlavné mesto Albánska, ktoré nebolo v minulosti veľmi dôležité. Dnes však každého presvedčí o opaku svojou modernou architektúrou a uličkami nabitími pozitývnou energiou. 
Malé kaviarničky popri cestách, múzeá či len prechádzka po nádhernom korze - to všetko sa oplatí zažiť. Najväčším potešením býva návšteva Skanderbergovho námestia, kde možno vidieť slávnu jazdeckú sochu Skanderbega ako aj množstvo fontán. 

Berat

Miesto leží v strede krajiny. Pôvodná stavba bola hradom, preto sa nachádza na kopci. Samotný hrad s názvom Kalaja tam stojí dodnes. Nachádza sa tu štvrť plná kostolov a mešít. Bert je prezývaný mestom tisícov okien, z ktorých je výhľad na panorámu mesta. V jeho okolí sa nachádzajú tradičné, naozaj kúzelné, dedinky.

Cestovné doklady

Pre turistické cesty do 30 dní stačí platný cestovný pas. Občania SR nepotrebujú víza na vstup do krajiny. Občania Albánska víza potrebujú.

Colné predpisy

Na hraničnom priechode treba nahlásiť videokamery, fotoaparáty, laptopy a žiadať si o tom doklad. Pri vstupe do krajiny nie je predpísaná určitá hotovosť.