Vedeli ste, že Sergijev Posad...

Aktuality
Vedeli ste, že Sergijev Posad...

Vedeli ste, že Sergijev Posad...

14.2.2017

Vedeli ste, že Sergijev Posad...

 

 

Sergijev Posad sa pôvodne nazýval Zagorsk. Patrí k najstarším mestám v Podmoskovskej oblasti.

Založil ho obľúbený svätec Sergej Radonežský v 14.st., ktorý bol duchovný poradca kniežaťa Dimitrija Donského, ktorému požehnal k boju Kulikov pred bitkou s Mongolmi a Tatarmi. Založenie mesta sa spája s Trojičným kláštorom, ktorý bol vtedy ešte drevená stavba na kopci Makovets, v priebehu vekov sa rozrastal a mohutnel. A keď sa neskôr k nemu pripojili neďaleké osady, nazýva sa Trojično-Sergijevským kláštorom.

V 16. storočí bol kláštor obohnaný 6 metrovým vysokým múrom, hrubým 3,5 metra. Odolali 16 mesačnému obliehaniu poľsko-litovských útočníkov. Neskôr boli posilnené a rozšírené.

Komplex patrí nielen medzi nádherné architektonické pamiatky ale zároveň je duchovným centrom ruskej pravoslávnej ortrodoxnej cirkvi. Jeho súčasťou je Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, kde sa nachádza aj hrob Borisa Godunova a jeho rodiny. Dnes tu žije okolo 3000 mníchov. Môžete ochutnať tradičný chlieb priamo z kláštornej pekárne a tradičný nápoj mníchov KVAS.

Architektonický celok Trojica Sergius Lavra je pod ochranou kultúrneho dedičstva UNESCO

Podľa knihy Roberta Kuhna "čakry Zeme", Sergiev Posad je spojovací bod pre 12 čakier planéty, 13-ta čakra Zeme - zlatý kľúč k dverám do budúcnosti.