Afganistan

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Kábul
Veľké mestá: Kandahár, Herat
Počet obyvateľov: 32 738 376
Rozloha v km2: 652 230
Mena: Afghani
Jazyky: afgánska perzština (darí), paštunčina
 
Je vnutrozemský štát ležiaci na okraji blízkeho východu. Značnú časť krajiny zaberajú pohoria Alpsko - himalajskej sústavy. Tie sa vejarovito rozvetvujú smerom na západ. a na východe v Hindúkuši sa dvíhajú do nadmorských výšok viac ako 7000 m (Nowshak, 7485 m n. m.). V nižších častiach Afgánskej panvy sa rozprestierajú púšte so slaným hlinitým podkladom (Púšť smrti). Afgánsky štát bol založený v r. 1747. Po sovietskej invázii a následnej občianskej vojne nanovo vznikol v r. 1992. Až do roku 2001 tam vládol pevnou rukou Taliban. Po intervencii spojeneckých vojsk NATO bola v Afganistane zriadená republika založená na demokratických princípoch. Afganistan však naďalej patrí k najzaostalejším krajinám na svete, aj keď je bohatý na nerasty (ropa, zemný plyn, kamenné uhlie, kamenná soľ).

Cestovný doklad

Cestovný pas a vízum. V krajine platí prihlasovacia povinnosť pre cudzincov. Vízum a informácie o krajine poskytuje veľvyslanectvo Afganskej islamskej republiky v ČR. Viď dôležité kontakty.

Colné predpisy

Bez cla sa dajú doviezť predmety osobnej potreby v primeranom množstve. Takisto sa dajú dovážať aj vyvážať peniaze v neobmedzenom množstve. Platí prísny zákaz dovozu alkoholických nápojov a výrobkov z bravčového mäsa. Trestný je dovoz drog/narkotík a erotických či pornografických materiálov na akýchkoľvek nosičoch.

Zdravie

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je obmedzené len na väčšie mestá a ani tam to ešte zďaleka nepripomína európske štandardy. Platí sa vopred, vo valutách a v hotovosti.