Adventná Viedeň - poznávací zájazd s CK Waldtour

Adventná Viedeň

Adventná Viedeň

 

Termíny zájazdu Adventná Viedeň

 

Program zájazdu


Adventné, predvianočné trhy majú vo Viedni dlhoročné tradície. Už od polovice novembra až do Vianoc sa najkrajšie námestia vo Viedni premenia na čarovné vianočné trhy. Vôňa vianočného pečiva a horúceho punču nám navodí tú správnu predvianočnú atmosféru.

Vo Viedni sa nachádza počas adventu niekoľko vianočných trhov. Najznámejšie sú na radničnom námestí - námestie (Rathausplatz), ktoré ponúka aj tento rok romantické prechádzky. Malé stánky s vianočnými dekoráciami a farebne zdobené stromy, ktoré žiaria predovšetkým večer s množstvom svetielok, očaria všetkých návštevníkov. Zaujímavé sú vianočné trhy pred zámkom Schloss Schönbrunn. Konajú sa na nádvorí bývalého sidla Habsburgovcov. Na námestí Freyung v starom meste sa vianočné trhy konali už koncom 16. storočia, ktoré nesú názov staroviedenské vianočné trhy. Venujú sa remeselníckemu umeniu, skleneným dekoráciám a keramike.

Najkratšiu históriu majú vianočné trhy na Spittelbergu. V úzkych uličkách biedermeier štvrte v 7. obvode sa predáva predovšetkým umelecké remeslo, keramika a šperky. Aj pred barokovým zámkom Belvedere, v bývalej letnej rezidencii princa Eugena Savojského, si môžete vychutnať vianočný punč, nájsť darčeky a kochať sa vianočnou atmosférou.

Program:

Trasa A: 05.12.2015 - NO-DK-LH-LM-RK-MT-ZA-PB-TN-TT-BA-Viedeň a späť
Trasa B: 29.11.2015 - Bratislava

Oplatí sa vidieť:

Symbolom mesta a jeho srdcom je katedrála Stephansdom, ktorá bola vysvätená v r. 1147 ako Dóm Sv. Štefana. Budovali ho od 12. storočia celé generácie a ešte stále budujú (reprezentuje históriu ôsmich storočí).

So svojou 137 metrov vysokou vežou je hlavnou atrakciou i symbolom miesta Viedne a zároveň je to najvýznamnejšia rakúska gotická stavba. Vnútri vás upúta kazateľňa z polovice 16. storočia, vyrezávaný oltár z 15. storočia a náhrobok cisára Friedricha III.

Zámok Hofburg bol do r. 1918 rezidenciou habsburského cisára. Stavebné časti pochádzajú od stredoveku až po 20. storočie. Hofburg je rozsiahly komplex, kde návštevníci môžu okrem krásnej záhrady vidieť zimnú jazdeckú školu, cisárske apartmány, múzeá, kaplnku, kostol, národnú knižnicu, komoru zbierok dvorného striebra, stolovaciu komoru, Dom motýľov.

Sisi Múzeum, ktoré bolo otvorené v r. 2004, pripomína 150. výročie sobáša cisárovny Elisabeth a cisára Františka Jozefa. V Striebornej komnate sú vystavené prepychové kusy Habsburgskej domácnosti. Po zániku Dunajskej monarchie sa dvorné striebro a predmety na stolovanie stali majetkom Rakúskej republiky. Dnes tu môžete obdivovať tie najkrajšie porcelánové súpravy, obrusy a prestierania, riady a pomôcky na pečenie.

Španielska jazdecká škola (SpanischeHofreitschule) - už vyše 400 rokov kone zo Španielskej jazdeckej školy predvádzajú vrchol jazdeckej drezúry. Najjednoduchší spôsob ako sa stať účastníkom výcviku koní, je pri ich rannom tréningu. Prebieha od utorka až do soboty v čase od 10:00 do 12:00. Lístky na predstavenia sú úzkoprofilovým tovarom a preto je nutné si ich rezervovať vopred. Sezóna beží od marca do júna a od septembra do decembra.

Zámok Schönbrunn bol do r. 1918 letnou rezidenciou cisára. Pôvodne lovecký zámok sa v r. 1744 - 1749 rozšíril na krásnu barokovú stavbu. Schönbrunn dominuje nad všetkými kultúrnymi pamiatkami v Rakúsku a od 60. rokov minulého storočia je jedným z hlavných turistických lákadiel vo Viedni.

Od roku 1996 patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO, čo len potvrdzuje architektonickú jedinečnosť barokového štýlu. Schönbrunn je symbolom unikátneho spojenia bohatej histórie a atraktívnej architektúry zámku. Jeho dejiny začínajú už v stredoveku, keď bol súčasťou Klosterneunburgského kláštora a volal sa Katterburg.

Nesporne elegantným letným sídlom je Belveder, ktorý je lákavou turistickou atrakciou. Je to barokový palác so záhradou princa Eugena Savojského, prestavaný v r. 1714/16 - spodný Belvedere, dnes rakúske barokové múzeum, resp. v r. 1721/22 - horný Belvedere, dnes rakúska galéria od J. L. Hildebrandta. Za povšimnutie stoja francúzske záhrady. V nich nájdete krásne sochy, sfingy a fontánu.

Na námestí Márie Terézie sa nachádza Prírodovedné múzeum (Naturhistorisches Museum) a Umelecko-priemyslové múzeum (Kunsthistorisches Museum).

Umelecko-historické múzeum je jedným z najnavštevovanejších múzeí. Zaujme najmä monumentálny vstup a hala so schodiskom. V hale je nástropná freska Apotheosa. Zo zbierok sú zaujímavé hlavne egyptské kolekcie. Antická zbierka je jednou z najväčších na svete.

Komplex Museumsquartier je jeden z desiatich najväčších kultúrnych areálov na svete. Ponúka na ploche 60 000 m2 viac ako 40-tim zaradeniam, priestor pre moderné a súčasné umenie a kultúru. Je situovaný v priamom susedstve s najobľúbenejšími pamätihodnosťami Viedne. Vďaka veľkému dvoru, záhradným reštauráciám, kaviarňam a obchodom, je oázou kultúry a oddychu uprostred mesta.

Viedenská tržnica - typický viedenský nákupný zážitok Vás čaká na tunajších trhoviskách. Tu vám ukáže Viedeň všetko, čo o nej chcete vedieť. Viedenská ležérnosť sa tu prelína s východoeurópskym šarmom, orientálnou ozdobnosťou aj južným temperamentom.


Tradícia vianočných trhov vo Viedni začala v 13.storočí.

Schonbrunn – asi 65 vystavovateľov z viacerých spolkových krajín a Nemecka, harmonicky usporiadaného vianočného trhu s vianočným stromom (dar rakúskych štátnych lesov) poskytuje návštevníkom výrobky umeleckých remesiel (drevené jasličky, keramika, vianočné pečivo, čajové špeciality, punčové kreácie), bližšie info: www.schoenbrunn.at alebo www.weihnachtsmarkt.co.at

Vianočné trhy v centre mesta – hlavný vianočný strom a výzdoba stromčekov pri radnici. Tradícia trhov pri radnici začala v r. 1975 a zvykne tu byť cca 150 stánkov. T. r. je pred radnicou vytvorená Vianočná dedinka, v areáli radnice je aj poštový úrad Wolkenpostamt, odkiaľ môžete poslať pohľadnicu so špeciálnou adventnou známkou v hodnote 1,30 EUR a adventnou pečiatkou.

Otvorené: 10.00 - 19.00 hod.

Tzv. tradičnú postavu „Vianočného dieťaťa“ budete mať možnosť uvidieť na radničných trhoch v čase 16.00 - 19.00 hod.

V adventnom období sem zavíta viac ako 3 milióny návštevníkov, z ktorých cca 500 000 je zo zahraničia. Okrem komplexu stánkov s umeleckými výrobkami, vínnymi, punčovými a čajovými kreáciami môžete navštíviť: detské dielne v radnici (výroba sladkostí, sviečok, vianočných ozdôb), koncerty (od 15.30 - 19.30) - dychová hudba, spevy… v budove radnice - Rathausplatz

Pri kúpe punču (3,50 EUR) alebo vareného vína: môžete aj s adventným hrnčekom (plus 2,50 EUR), ktorý si ponecháte, alebo za hrnček date zálohu, po konzumácii ho vrátite oproti uhradenej zálohe za hrnček, ktorú Vám vrátia. Vianočné trhy sú aj na známom Maria Theresien Platz (oproti Hofburgu, medzi Prírodovedeckým a Umelecko-historickým múzeom). Vianočne vyzdobená hlavná nákupná trieda Mariahilferstrasse. Ďalšie trhy, ale už v širšom centre sú v časti Unicampus-Hof1 (ALTEN AKH) a v areáli zámku Belvedere (Prinz Eugen - Strasse 27).

 

Cena zájazdu zahŕňa


- dopravu luxusným autobusom Mercedes/Man
- sprievodcu po trase zájazdu
Trasa A: 05.12.2015 - NO-DK-LH-LM-RK-MT-ZA-PB-TN-TT-BA-Viedeň a späť
Trasa B: 29.11.2015 - Bratislava

 

Cena zájazdu nezahŕňa


- cestovné poistenie
- vstupy do múzeí

 

Doplňujúce informácie


CESTOVNÝ DOKLAD - potrebný cestovný pas alebo občiansky preukaz (všetky deti musia mať cestovný pas)


Možné vstupy splatné na mieste:

- Schonbrunn záhrady zdarma

- Imperialtour:

12,90 EUR dospelá osoba

9,50 EUR deti 6 – 18 rokov

11,90 EUR študenti 18 – 25 rokov, ZŤP

6,50 EUR školské skupiny žiaci

 

V prípade záujmu počas osobného voľna:

- Prírodovedné múzeum: 10,00 EUR dospelý

- Umelecko-historické múzeum: cca 12,00 EUR dospelý

- Hofburg: 12,50 EUR dospelý

- Klenotnica Hofburg: 12,00 EUR dospelý

- Hrobky Habsburgovcov v kapucínskom kostole blízko Korutánskej triedy 4 – 5 EUR dospelý