Adventná Budapešť - poznávací zájazd s CK Waldtour

Adventná Budapešť

Adventná Budapešť

 

Termíny zájazdu Adventná Budapešť

 

Program zájazdu


Navštíviť pompéznu Budapešť počas adventu je už pre nás tradícia. Nielenže patrí do trojice miest PERLY NA DUNAJI, ale pre mnohých návštevníkov je to buď láska na prvý pohľad, alebo ju začnú obdivovať až po určitej dobe. Ale v jednej veci sa určite zhodnú: Budapešť je jedno z najkrajšie položených miest na svete, ktorú stavali aj naši predkovia. Centrom vianočnej pohody sa stáva námestie Vorosmárty tér. Vynikajúce langoše, voňavé trdelníky, klobásky a chutné halászlé, cigánska pečienka, pochúťky z domácej kuchyne, pohár vareného vínka...

Atrakciou je veľký adventný kalendár, ktorý každý deň odhalí na blízkej budove jedno okienko so zaujímavou maľbou. Na trhoch nájdete tradičné vianočné ozdoby, širokú ponuku šperkov, keramiky a drevených výrobkov, vyšívané obrusy, kvalitné vína z najlepších tunajších regiónov, ale aj lahodný bio med, ktorý môžete kúpiť v špeciálnych darčekových prevedeniach. Skvelým darčekom pre Vašich blízkych môžu byť aj produkty priamo od výrobcov. Tí niekedy svoje umenie predvádzajú aj priamo v predajných stánkoch. Strávte neopakovateľné chvíle pod taktovkou maďarskej kultúry a prehliadnite si pamiatky ako Budínsky hrad, Námestie hrdinov, Rybársku baštu, Parlament a cestou domov si vychutnajte pohľad na krásne rozsvietené mesto z pahorku Gellért.

Odporúčame v Budapešti navštíviť:

Do zoznamu UNESCO sú zapísané: Hradný kopec, nábrežie rieky Dunaj a štvrť Andrassyovcov. Na vrchole Hradného kopca môžete navštíviť tri múzeá a Szechenyi knižnicu. Z Hradného kopca je krásny výhľad na celé mesto. Taktiež bazilika sv. Štefana (Szent István Bazilika) sa nachádza v blízkosti Parlamentu. Je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. V bazilike sú uchované sochy, obrazy, maľby na skle významných maďarských umelcov, ktorí zobrazovali národných svätcov, stredovekých cirkevných hodnostárov. V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého. Do chrámu sa zmestí až neuveriteľných 8500 veriacich. Z veže baziliky je nádherný výhľad na mesto. Od júla do októbra sa každý pondelok od 19:00 hod. konajú orgánové koncerty. Vtup je zdarma, ale výstup na vežu je spoplatnený.

Aj chrám kráľa Mateja stojí za Vašu návštevu. Mátyás templom je jednou z najznámejších dominánt Budapešti. Nachádza sa na budínskej strane Dunaja, na Hradnom vrchu. Chrám sa elegantne vypína nad historickou časťou mesta a je dôležitým orientačným bodom v Budíne. V interiéri chrámu sa nachádza krásna Loretánska kaplnka so sochou Panny Márie z červeného mramora. Za oltárom z východnej strany je vchod do krypty, klenotnice a múzea, kde sú vystavené skutočné skvosty stredovekého sakrálneho umenia Uhorska ako relikvie, monštrancie, obrazy, rúcha apod.

Budínsky hrad (Budai Vár) bol historickým sídlom maďarských kráľov ako kráľovský palác. Je to najväčšia budova nachádzajúca sa na južnej strane Hradného vrchu. Budínsky hrad bol v roku 1987 zapísaný do budapeštianskeho pamiatkového dedičstva.

Dnes sa v Budínskom hrade nachádzajú dve múzeá. Jedným z nich je Historické múzeum, ktoré zaznamenáva históriu mesta od jeho počiatkov až do obdobia komunizmu. Druhým je Maďarská národná galéria so zbierkou veľkolepých maďarských obrazov a sôch. Okrem múzeí sa návštevník Budínskeho hradu môže prejsť po jeho nádvorí, obdivovať architektúru jednotlivých budov či záhrad v stredovekom zwingers (medzihradí). Nachádza sa tu tiež uzavretá studňa a z hradu je nezabudnuteľný výhľad na okolie.

Námestie Hrdinov je známe najmä Pamätníkom milénia. Tento pomník pripomína milénium príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny. Jadrom pamätníka je 36 metrov vysoký stĺp, na vrchole ktorého stojí postava archanjela Gabriela, ktorý sa podľa legendy v sne zjavil uhorskému kráľovi Štefanovi a ponúkol mu kráľovskú korunu. Vedľa piedestálu sedí na koni vojvodca Arpád a sedem kmeňových náčelníkov, ktorí priviedli staré maďarské kmene do novej vlasti. V polkruhovej kolonáde sa nachádzajú významné postavy maďarskej histórie na čele s uhorským kráľom Štefanom.

Citadela je strategický bod nad celou Budapešťou. Počas druhej svetovej vojny sa tu odohrávali tvrdé boje medzi nemeckou a sovietskou armádou. Postavili ju Habsburgovci po porážke uhorskej revolúcie 1848/1849.

 

Trasa A: 13.12.2015 - z Bratislavy
Trasa B: 19.12.2015 - LH, LM, RK, ZV, KA, ŠAHY

 

Cena zájazdu zahŕňa


- dopravu luxusným klimatizovaným autobusom Mercedes alebo Bova, Man
- sprievodcu po trase zájazdu
- poistenie Allianz SP proti úpadku CK

 

Cena zájazdu nezahŕňa


- cestovné poistenie
- vstupy do múzeí
- nástupné miesta RK, MT, TR, ZV bez príplatku

 

Doplňujúce informácie


Možné príplatky:
- komplexné cestovné poistenie Allianz 1,65 EUR / os. / deň

 

Odporučené vstupy splatné na mieste:
- Rybárska bašta - vyhliadka: 700 HUF
- Kostol sv. Mateja: 1 000 HUF (nie je povinné)
- Bazilika sv. Štefana: 200 HUF
- Kupola s výťahom: 500 HUF

 

Doplňujúce informácie:

MENA: HUF – forint, delí sa na 100 filierov, v obehu sú mince: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a bankovky: 100, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000

Prosíme, aby ste mali HUF vopred vymenené pred zájazdom. V mnohých reštauráciách a hoteloch sa už platí aj v EUR. Na mnohých miestach je možné platiť aj kartou, taktiež je hustá sieť bankomatov. Najviac používané kreditné karty sú: Eurocard - Mastercard, Visa, American Express

 

Program zájazdu:

ODCHOD AUTOBUSU A NÁSTUPNÉ MIESTA:
Stredné Slovensko
LH 05.00 hod. - parkovisko pri železničnej stanici
LM 05:15 hod. - parkovisko pri železničnej stanici
RK 05:30 hod. - parkovisko pri železničnej stanici
ZV 06.30 hod. - parkovisko pri hlavnej železničnej stanici
KA 07:00 hod. - autobusová stanica
ŠAHY 08:00 hod. - benzínová stanica pri hraničnom prechode

Alebo Trasa - odchod len z Bratislavy.