Irak

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Bagdad
Veľké mestá: Basra, Mosul, Kirkuk
Počet obyvateľov: 28 221 180
Rozloha v km2: 438 317
Mena: Nový Iracký Dinár
Jazyky: arabčina, kurdčina
 
Irak je štát s bohatou históriou. Na jeho území vznikli prvé štátne útvary v histórii ľudstva (v 3. tisícročí p.n.l.). Bola tu jedna z najväčších ríši vtedajšieho sveta, mocná Babylonská ríša. V 7. storočí po jej rozpade celú oblasť ovládli Arabi. Po rozpade arabskej ríše sa územie stalo súčasťou Mongolskej a neskôr Osmanskej ríše. V prvej svetovej vojne bol krajina súčasťou britského protektorátu. Dnes sa iracká vláda pokúša nastoliť demokratický systém v krajine, ktorý bol po dlhé roky potláčaný diktátorom Saddámom Husajnom. Osou krajiny pretekajú bájne rieky Eufrat a Tigris. Medzi nimi sa rozprestiera Mezopotámska nížina. Na severozápade krajiny sa nachádzajú zvlnené pahorkatiny, ďalej na severe sa rozprestiera Arménska vysočina a leží tu aj pohorie Zagros s najvyšším vrchom Kúhi Hájji Ibrahim (3600 m n. m.). Cestovateľ môže v krajine navštíviť množstvo historických pamiatok a prírodných krás.

Cestovný doklad

Cestovný pas a vízum, o ktoré musíte oň požiadať ešte pre odletom do krajiny. V krajine platí prihlasovacia povinnosť na imigračnom úrade.

Colné predpisy

Vzhľadom ne nestálu politickú situáciu sa colné predpisy stanovili na vysokú liberálnu úroveň. Zatiaľ platia obmedzenia na vývoz hotovosti a zlata. Môžete vyviesť maximálne 200 g zlata a 10 000,- USD.

Zdravie

Zdravotnícka starostlivosť v dôsledku vojny a rozsiahlych sankcíi v minulosti, nie je na vyhovujúcej úrovni. Cestovateľ by mal využívať len služby súkromných kliník. Požaduje sa platba v hotovosti, preto by ste nemali zabudnúť na dobré zdravotné poistenie. Ostatné informácie môžete získať na internete, veľvyslanectve alebo na zastupiteľskom úrade.