Angola

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Luanda
Veľké mestá: Cabinda, Lobito, Namibe
Počet obyvateľov: 12 531 357
Rozloha v km2: 1 246 700
Mena: Angolská Kwanza
Jazyky: portugalčina , jazyk bantu

Sa rozprestiera na juhozápade Afriky. Vplyvom studeného Bengálskeho prúdu má pobrežná nížina suché podnebie. Ďalej do vnútrozemia sa strmými stupňami dvíha 1500–2000 m na vysoký prah Lunda. Na plošine Planalto do Bié sa nachádza najvyšší vrch krajiny Morro Moco (2620 m n. m.). Plošina smerom na východ pozvoľna klesá do Konžskej panvy, kde sa nachádza tropický prales. V 16. storočí krajinu kolonizovali Portugalci. Nezávislosť získala táto republika v roku 1975. Najväčšiu časť ziskov krajiny tvorí: ropa, zemný plyn (z exportu tvorí 80 %), železná, medená, mangánová a uránová ruda, ale aj diamanty. Táto krajina má obrovské potenciálne bohatstvo ukryté práve v týchto nerastných surovinách, ale aj v iných komoditách. Hospodársky rozvoj brzdila do roku 1994 dlho trvajúca občianska vojna, kmeňové spory a zasahovanie zo strany štátov, ktoré mali o túto krajinu záujem práve vďaka jej nerastnému bohatstvu.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s platnosťou aspoň 6 mesiacov, vízum a medzinárodný očkovací preukaz. Doporučuje se pred cestou overiť u zastupiteľského úradu, či sa podmienky pre pricestovanie do krajiny nezmenili.

Colné predpisy

Odporúča sa opýtať na zastupiteľskom úrade Angoly pri podaní žiadosti o vízum.

Zdravie

Turisti cestujúci do Angoly majú povinnosť dať sa očkovať proti žltej zimnici. Na hraniciach bude kontrolovaný i medzinárodný očkovací preukaz. Je vhodné očkovanie aj proti žltačke typu A a B, brušnému týfusu a cholere. Taktiež sa doporučuje užívať antimalarické profylaktiká. Úroveň zdravotníckej starostlivosti je vo všeobecnosti dosť zlá. V hlavnom meste je možné využiť služby aj mnohých súkromných kliník, ktoré sú však predražené. Cestovné poistenie obsahujúce repatriáciu by malo byť pre cestovateľa samozrejmosťou.