Guinea-Bissau

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Bissau
Veľké mestá: Bafatá, Cacheu, Farim, Catió
Počet obyvateľov: 1 503 182
Rozloha v km2: 36 125
Mena: Frank Afrického finančného spoločenstva
Jazyky: portugalčina, africké jazyky

Guinea-Bissau

Je pomerne malý štát, ktorý sa rozprestiera na západe Afriky. Najväčšiu časť povrchu tvorí nížina. Pobrežie aj brehy do oceána ústiacich riek lemujú močaristé mangrovové lesy. Pri pobreží sa nachádza asi 60 rôzne veľkých ostrovov. Územie smerom na východ sa postupne dvíha. Nadmorská výška najvyššieho bodu krajiny je 210 m n. m. V roku 1446 sa na tomto území vylodili Portugalčania. V 16. storočí sa tu začalo obchodovať s otrokmi. Počas kolonizácie v 19. storočí vypukol rad povstaní, všetky však boli potlačené a celá oblasť sa stala portugalským zámorským územím.

Cestovný doklad

Cestovný pas a vízum. O vstupné víza treba požiadať ešte pred odchodom. Neplatí prihlasovacia povinnosť. Vízum sa zvyčajne udeľuje s platnosťou na 30 dní.

Colné predpisy

Miestna mena sa nesmie vyvážať. Za porušenie nariadenia je stanovená vysoká pokuta. Vývoz a dovoz voľne zmeniteľných mien je obmedzený. Prísne sa trestá porušenie predpisov zákazu vývozu koží zvierat a slonoviny. Na súčasnú úpravu zákona sa odporúča opýtať pri vybavovaní víza.

Zdravie

Zdravotníctvo v Guinea-Bissau je na extrémne nízkej úrovni. Cestovatelia by sa mali radšej vyhnúť domácim nemocniciam. Návšteva týchto zariadení v prípade liečenia znamená ohrozenie života. V nemocniciach chýba kvalitný personál, potrebné vybavenie, lieky, o hygiene môže cestovateľ iba snívať. V krajnej núdzi je vhodné kontaktovať niektorú zo zahraničných ambasád, kde majú kontakty na špecialistov v zahraničných zdravotníckych misiách, ktoré v Guinea-Bissau pôsobia.