Eritrea

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Asmara
Veľké mestá: Massawa, Aseb
Počet obyvateľov: 5 502 026
Rozloha v km2: 117 600
Mena: Nakfa
Jazyky: afarčina, arabčina, jazyky tigre, kunama, tigrinya a iné
 
Leží v severovýchodnej Afrike. Názov krajiny je odvodený z antického pomenovania Červeného mora, na brehu ktorého táto krajina leží. V dôsledku dlhotrvajúcich vojen a okupácií ako talianska od roku 1890, britská v rokoch 1942 – 1952 a neskôr etiópska od roku 1952, patrí Eritrea medzi najchudobnejšie krajiny na svete. Nezávislosť získala v roku 1993 po oddelení od Etiópie. Eritrei pripadlo aj etiópske pobrežie a preto je Etiópia nútená svoj zahraničný obchod uskutočňovať cez Eritreu. Z časti na územie krajiny zasahuje Etiópska vysočina. Tá na východe spadá do zvlnenej Danakilskej nížiny, ktorú rozdeľujú slané jazerá a sopečné kužele ako napr. Atrea s nadmorskou výškou 1200 m. Najnižší bod územia (-116m) leží v Danakilskej preliačine. Medzi Danakilskou nížinou a Červeným morom sa tiahnu Danakilské vrchy vysoké 2225m. Na pobreží prevláda hlavne ťažba soli z morskej vody, výlov perlorodiek a rybolov. Značná časť obyvateľstva sa však živí kočovným pastierstvom.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný doklad a vstupné vízum, ktoré treba požiadať ešte pred odchodom. Vstupné víza vydávajú zastupiteľské úrady Eritrei v zahraničí.

Colné predpisy

Povolený je dovoz 1 litra alkoholu a 200 kusov cigariet. Po prílete sa musí registrovať elektronika (napr. videokamera, notebook). Dovoz valút je obmedzený, je zakázané vyvážať väčšie množstvo miestnej meny.

Zdravie

Očkovanie proti žltej zimnici je povinné. Odporúča sa aj očkovanie proti tetanu a pri dlhšom pobyte aj očkovanie proti žltačke typu A a B. S vodou súvisí nebezpečenstvo bilharziózy, ktoré spôsobujú vodné červy, preto je kúpanie v prírodných sladkých vodách prakticky vylúčené.