Džibuti

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Djibouti
Veľké mestá: Tadjourah, Obock, Dikhil,Ali Sabieh
Počet obyvateľov: 506 221
Rozloha v km2: 23 200
Mena: Džibutský Frank
Jazyky: francúzština, arabčina, somálčina, jazyk afar
 
Je súčasťou geologickej oblasti, známej ako Afarský trojuholník. Je to jeden z najhorúcejších a najopustenejších regiónov sveta. Táto nehostinná púšť, obklopená spiacimi vulkánmi a lávovými poľami sa tiahne až k Etiópskemu masívu. Nachádza sa tu najnižší bod kontinentu Assalská preliačina (– 155 m). Navyšším pohorím v krajine je Moussa Ali (2063 m n. m.). Džibutsko je bývalá francúzska kolónia, ktorá sa stala nezávislou v roku 1977 a je dôležitým červenomorským tranzitným centrom. Okolité koralové ostrovy sú rajom pre potápačov. Tadjoura, najstaršie mesto Džibutska vládne siedmimi mešitami a v jeho provincii sa rozkladá i Národný park Goda Mountains.
 

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný doklad, vstupné vízum a platný medzinárodný očkovací preukaz. Turistické víza sú vydávané diplomatickými misiami Džibuti v zahraničí resp. na veľvyslanectvách príp. konzulárnych oddeleniach Francúzska. Nie je možné získať vízum na letisku v Džibuti. Poplatok za vízum – 30 USD (platnosť 3 mesiace, max. dĺžka pobytu: 30 dní). Registrácia turistov sa nevyžaduje.

Colné predpisy

Povolený je dovoz 10 krabičiek cigariet a max. 3 litrov alkoholu. Výmena valút nie je povinná. Zakázaný je dovoz a vývoz narkotík. Zakázaný je taktiež vývoz živých zvierat ako aj zvieracích koží a kožušín.

Zdravie

Zdravotníctvo tu nie je na vysokej úrovni. Lekári požadujú platbu v hotovosti, preto je potrebné kvalitné poistenie. Odporúčame očkovanie proti žltačke typu A a B. Cestovatelia, ktorí prichádzajú z rizikových oblastí, musia byť očkování proti žltej horúčke.