Burundi

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Bujumbura
Veľké mestá: Gitega
Počet obyvateľov: 8 691 005
Rozloha v km2: 27 830
Mena: Burundský Frank
Jazyky: jazyk kirundi, francúzština, svahilčina

Burundi:

Sa nachádza v srdci Afriky a rozlohou patrí patrí malé štáty. Je špecifická svojou prekrásnou prírodnou scenériou, od vysokých hôr cez lesy, rozľahlé jazerá až po tropické planiny. Západnou časťou sa tiahne Východoafrická priekopová prepadlina v priemernej výške 900 m n. m. Najvyšší bod krajiny je v pohorí Mweri (2670 m n.m.). V 16. až 19. storočí tu vznikalo veľa domorodých štátov, najznámejší boli Watusi. Od 19. storočia boli pod nemeckou nadvládou až do roku 1925 kedy si ich podmanili Belgičania. Potom až do konca 2. svetovej vojny spolu s Rwandou tvorili spoločný štát Ruanda-Urundi. Nezávislosť získali v roku 1962. V krajine sú stále neutíchajúce etnické a spoločenské nepokoje, občianske vojny a hladomor medzi pastiermi hamitského pôvodu (Tutsiovia) a roľníkmi bantuského pôvodu (Hutuovia), ktorých výsledkom je emigrácia obyvateľov do susedných krajín.

Cestovný doklad

Cestovný pas, ktorého platnosť musí byť aspoň o 6 mesiacov dlhší ako je dĺžka plánovaného pobytu. Medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním proti žltej zimnici (pred odchodom sa odporúča kontaktovať najbližšiu hygienicko - epidemiologickú stanicu v bydlisku cestovateľa, ktorá môže upresniť podmienky ďalšieho očkovania napr. meningitída, cholera). Pre cestovateľa zo SR platí vízový styk pre všetky druhy pasov. Víza vydáva zastupiteľský úrad Burundi v Bonne a v Berlíne. Poplatok je 40 USD za turistické vízum na jeden mesiac a 80 USD za dva.

Colné predpisy

Osoby, prichádzajúce z krajiny, kde nie je veľvyslanectvo Burundi, môžu na hraničných prechodoch získať vstupné razítko. Behom 24 hodín potom si títo cestovatelia musia u Cudzineckej služby Burundi zariadiť plnohodnotné víza, inak si môžu skomplikovať odchod z krajiny. Bez colného obmedzenia je možné do Burundi priviesť 1000 cigaret alebo 1 kg tabaku a 1 liter alkoholu. Do krajiny sa odporúča cestovať letecky.

Zdravie

Lekárska starostlivosť je absolútne nepostačujúca a pre návštevníka je vhodná iba nemocnica v hlavnom meste, ktorá je síce moderne zariadená, ale s obmedzeným sortimentom liekov. Najčastejšími príčinami ochorenia cestovateľov v oblasti východnej Afriky sú infekcie získané nedostatočnou hygienou (jedlo, pitie) a infekcie prenášané hmyzom. Platby za lekárske úkony sa platia v hotovosti. Preto odporúčame, aby ste si zabezpečili kvalitné poistenie.