Benin

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Porto-Novo
Veľké mestá: Djougou , Parakou, Cotonou
Počet obyvateľov: 8 532 547
Rozloha v km2: 112 622
Mena: Západoafrický Frank
Jazyky: francúzština, jazyky fon a joruba, kmeňové jazyky

Benin:

Leží na západe Afriky pri brehoch Guinejského zálivu. Bol obývaný už v paleolite. Najvyšší bod sa vypína v pohorí Chaine de l´Atakora s výškou 641 m.n.m. V 17. storočí tu vznikla krajina Dahome. Stala sa neslávne známou najmä vpádmi lovcov otrokov. Táto oblasť bola prezývaná aj pobrežie otrokov. Súčasťou Francúzskej západnej Afriky sa Benin stal v roku 1904. Úplná nezávislosť bola vyhlásená v roku 1960. V krajine sa zachovalo mnoho zvykov, starovekých tradícií, tancov, a rituálov ako napr. Kanibalské slávnosti. Tieto ku podivu lákajú turistov najviac.

Cestovný doklad

Cestovný pas platný minimálne 1 mesiac od dátumu udelenia víza, platné vízum a medzinárodný očkovací preukaz s vyznačením očkovania proti žltej zimnici. Pre občanov SR cestujúcich do Beninu platí vízová povinnosť. Vydávajú sa turistické víza s platnosťou na 30 dní. Víza je možno získať napr. na Veľvyslanectve Beninu v Nemecku, Belgicku, Francúzsku, alebo v Rusku. Prihlasovacia povinnosť nie je špecifikovaná. Odporúča sa pred cestou overiť si u zastupiteľského úradu v Benine, či sa podmienky pre pricestovanie nezmenili.

Colné predpisy

Na podrobnosti je vhodné sa spýtať pred podaním žiadosti o víza. Dovoz miestnej meny a zahraničných valút nie je obmedzený, vývoz valút je limitovaný. Je zakázané dovážať zbrane a nebezpečné látky (drogy, výbušniny a pod.).

Zdravie

Nutné je očkovanie proti žltej horúčke a cholere. Pred odchodom je odporúčané očkovanie proti Tetanu a Hepatitíde typu A. Odporúča sa piť len prevarenú vodu, alebo vodu zakúpenú v obchodoch. Zdravotnícka starostlivosť je na prijateľnej úrovni, ale je tu málo odborníkov. Všetky lekárske úkony sa platia v hotovosti, preto je potrebné zabezpečiť si kvalitné poistenie.