Turkménsko

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Aşgabat / Ašchabad,
Veľké mestá: Carcu, Dashoruz, Mari
Počet obyvateľov: 5 179 571
Rozloha v km2: 488 100
Mena: Turkménsky Manat
Jazyky: turkménčina, ruština, uzbekčina

Turkménsko:
 
leží na brehu Kaspického mora. Väčšinu územia zaberá púšť, ktorá sa začína na juhozápade pohorím Kopetdag a na juhovýchode krajiny sa končí pohorím ktoré je vysoké cca 900 metrov nad morom.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný cestovný pas, ktoré ho platnosť musí byť ešte 6 mesiacov po odchode z krajiny. Taktiež je potrebné vízum., ktoré je možné získať na  zastupiteľstve  vo Viedni. Doba víz je určená podľa doby pobytu a ich platnosť nie je možné predĺžiť. K získaniu sú potrebné fotografie pasového rozmeru, cestovný pas a žiadosť. Je možnosť získať vízum aj na hraničných prechodoch, prípadne na letisku ale táto možnosť sa nedoporučuje. Do 24 hodín treba na hociktorej policajnej stanici nahlásiť vstup do krajiny a následne sa zaregistrovať.

Colné predpisy

Výška dovážanej hotovosti nie je obmedzená, ale je ju treba zapísať do colnej deklarácie. Pri odchode nemôžete vyviezť viac ako je táto suma. Bez cla možno prepraviť 2 l alkoholu a jeden kartón cigariet. Pri vyvážaní drahých kameňov, cenností a kobercov treba mať pri sebe doklad o kúpe.

Zdravie

Treba si dávať veľký pozor na hygienu a vodu piť prevarenú alebo balenú. Lekárska starostlivosť je tu na slabej úrovni a preto sa odporúča pripoistiť a zobrať si zo sebou zásobu základných liekov. Na tržniciach je možnosť zakúpiť jedlo, ale neodporúča sa to kvôli slabej tepelnej úprave.