Somálsko

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Mogadišo 
Počet obyvateľov: 9 558 666
Rozloha v km2:637 657 
Mena: Somálsky Šiling
Jazyky: somálčina, arabčina, angličtina, taliančina

Somálsko:

sa rozprestiera v severnom rohu Afriky, na južnom pobreží Adenského zálivu. Väčšinu územia zaberá vysočina Ogo. Pobrežie je úzke a neúrodné, úrodnejšia je severná časť svahov vysočiny. Poľnohospodárstvo je hlavný zdroj obživy, v ktorom prevláda pastierstvo. Od roku 1991 je Somálsko samostatné, po tom ako vyhlásilo nezávislosť od Británie. O túto krajinu nie je veľký záujem turistov kvôli občianskym nepokojom a terorizmu. V minulosti bolo Somálsko vyhľadávané pre nádherné pláže, zaujímavé potápanie a úžasné prírodné scenérie vo svojich bohatých rezerváciách.

Cestovný doklad

Je potrebný cestovný pas, ktorého platnosť musí trvať ešte 3 tri mesiace po ukončení pobytu a je potrebný aj očkovací preukaz so záznamom o očkovaní proti žltej zimnici. Vízum je možné získať na zastupiteľskom úrade Somálska v Addis Abebe, ale ani to nezaručí vstup do krajiny. Doporučuje sa overiť si informácie v uvedených úradoch či sa podmienky nezmenili.

Colné predpisy

Nie sú žiadne.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť tu nie je prakticky žiadna a v krajine sa vyskytuje žltá zimnica, cholera, malária a  hepatitída typu A. Pred cestou je potrebné očkovanie a užívať antimalariká.