Rwanda

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Kigali
Veľké mestá: Butare, Byumba, Gisenyi, Gitarama, Kibungo
Počet obyvateľov: 10 186 063
Rozloha v km2:26 338
Mena: Rwandský Frank
Jazyky: kinyarwanda, francúzština, angličtina, svahilčina
 
Rwanda:

leží v západnej časti východnej Afriky, v rovníkovom pásme, na východnej strane Stredoafrickej priekopovej prepadliny. Nachádza sa tu centrálna vysočina, ktorá dosahuje výšku 1 400 – 2 000 m, ktorá sa na východe postupne zvažuje k močiarom rieky Kagera a na západ strmo klesá k jazeru Kiwu. Najvyšší vrch krajiny sa týči v pohorí Virunga, v ktorom je aj veľké množstvo činných sopiek. Rwanda bola v minulosti kolonizovaná Nemcami, neskôr Belgičanmi. V prvej polovici 90-tych rokov sa tu odohrala občianska vojna, ktorá si vyžiadala podľa niektorých odhadov až 1 milión obetí. 

Cestovný doklad

Potrebný je cestovný pas a vízum, o ktoré treba požiadať ešte pred odchodom. Vydávajú ho zastupiteľské úrady Rwandy v zahraničí. Neplatí prihlasovacia povinnosť.

Colné predpisy

Odporúča sa, aby si cestovateľ ešte pre cestou zistil (prostredníctvom cestovnej kancelárie, konzulárnej služby cieľového štátu alebo cez internet), ktoré predmety je možné doviezť prípadne vyviezť z krajiny. Dovoz valút nie je obmedzený.

Zdravie

Veľmi obmedzená je aj zdravotná starostlivosť, ktorá nezodpovedá európskym štandardom a normám. Je vhodné pred cestou do krajiny uzavrieť dobré zdravotné poistenie (napr. pre prípad leteckej prepravy do kvalitnejšieho zdravotného zariadenia). Vo veľkej miere je rozšírená malária a HIV/AIDS.