Mauritánia

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Nouakchott
Veľké mestá: Nouadhibou, Rosso, Bogue, Adel Bagrou, Kaedi, Zouerate, Kiffa
Počet obyvateľov: 3 364 940
Rozloha v km2: 1 030 700
Mena: Ugija
Jazyky: arabčina, francúzština, jazyky Pulaar, Soninke, Wolof, Hassaniya

Mauritánia, resp. jej dnešné územie, bola v stredoveku súčasťou Ghanskej ríše. Neskôr patrila pod Španielsko a v 18. storočí pod Francúzsko. Krajina sa rozprestiera na v severozápadnej časti Afriky. Väčšinu jej georeliéfu zaberajú púšte a plošiny. Najvyšší vrch štátu leží v pohorí Adrar. Len v 80-tych rokoch 20. storočia bolo v krajine zrušené otroctvo. Jedná sa o dosť zaostalý štát s nízkou životnou úrovňou. Pri svojej návšteve môžete obdivovať staré maurské osídlenia či národné parky, prípadne sa okúpať na pláži. Na území Mauritánie sa nachádza aj Chinguetti (sväté mesto islamu, ktoré bolo založené v 13. storočí a dnes je v zozname svetového dedičstva UNESCO). V tomto meste nájdete veľmi starú mešitu a môžete sa pokochať starými rukopismi. Ak túžite spoznávať pamiatky civilizácie a divú prírodu, tak Mauretánia je pre vás tým pravým miestom pre dovolenku.

Cestovný doklad

Cestovný pas, spiatočná letenka a vízum, o ktoré je nutné požiadať ešte pred odletom. V krajine neplatí prihlasovacia povinnosť. Platnosť víza je maximálne 30 dní. Váš pas musí mať platnosť minimálne 3 mesiace pri vstupe do krajiny.

Colné predpisy

Môžete si so sebou zobrať obmedzené množstvo tabakových výrobkov , teda 200 ks. cigariet, alebo 50 ks. cigár, alebo 250 gramov tabaku. Do krajiny je prísne zakázané dovážať akýkoľvek alkohol. Dovoz valút je neobmedzený (okrem miestnej meny), podlieha však oznamovacej povinnosti.

Zdravie

Úroveň služieb zdravotných zariadení v Mauretánii je na pomerne nízkej úrovni. Jediná schopná nemocnica je v hlavnom meste. V prípade, že to situácia dovoľuje, odporúčame vyhľadať zdravotnú pomoc v neďalekom Maroku. Pred cestou by ste mali uzatvoriť kvalitné životné poistenie.