Kuvajt

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Kuvajt / Al Kuwayt
Veľké mestá: Salmiyah, Farwaniyah, Hawally
Počet obyvateľov: 2 596 799
Rozloha v km2: 17 818
Mena: Kuvajtský dinár
Jazyky: arabčina, angličtina
 
Kuvajt je malá krajina ležiaca na severozápadnom pobreží Perzského zálivu. Celé jej územie zaberá nížina. Krajine patrí aj 9 ostrovov, z nich najznámejšie sú Bubiyan a Faylakah. Priemysel sa zoberá ťažbou, spracovaním a vývozom ropy (rafinérie, chemický priemysel, výroba umelých hnojív). Z týchto príjmov sa dotuje poľnohospodárstvo a rozvoj infraštruktúry. Významný je aj rybolov a v malom aj kočovné pastierstvo.
 

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebné vízum a pas, ktorého platnosť musí byť ešte 6 mesiacov po odchode. V pase nemôže byť vyznačené izraelské vízum inak vás nevpustia do krajiny. Pre vstup do krajiny sú potrebné aj víza, ktoré je nutné mať vybavené už pred príchodom do krajiny, teda nedajú sa zohnať na letisku alebo na hraniciach. Je potrebná osoba, ktorá prevezme za vás zodpovednosť. Pokiaľ ju nemáte víza nedostanete. Činnosť takejto osoby vykonávajú niektoré päťhviezdičkové hotely, ale ich podmienkou je, že počas celého pobytu zostanete u nich. Túto možnosť poskytujú hotely Sheraton, Radisson SAS, Le Meridien, Safir, Crowne Plaza.

Colné predpisy

Preukazovanie sa dostatočnou hotovosťou na pobyt nie je povinnosťou, lebo za vás zodpovedá sponzor. Taktiež je možné doniesť do krajiny takmer všetko v prijateľnom množstve. Zakázané je dovážať len alkohol, cigarety a erotickú literatúru a video. Kontrola prebieha veľmi dôkladne a preto sa neodporúča cudzincom skúšať či sa niečo podarí.

Zdravie

Zaviedla sa paušálna platba za lekársku starostlivosť a je povinné pripoistenie. Môže sa stať, že odmietnu ošetriť cudzinca, ktorý je na krátkodobom pobyte bezplatne. Treba rátať so zaplatením celého ošetrenia.