Kazachstan

Detail štátu

 - transparent

Hlavné mesto: Astana
Veľké mestá: Almati , Karaganda, Šimkent
Počet obyvateľov: 15 340 533
Rozloha v km2: 2 724 900
Mena: Tenge
Jazyky: kazaština, ruština

Kazachstan je pomerne veľká krajina v centrálnej časti Ázie. Na západe krajiny leží Kaspická nížina, na jej pobreží je Kaspické more. Kaspická nížina sa nachádza pod úrovňou mora preto ju vypĺňajú jazerné a morské usadeniny. Severom sa tiahne pohorie Ural, ktoré má polo-púštny zráz. Kazašská plošina leží na severovýchode krajiny a vysoké pohoria s ľadovcami a snehom pokrývajú juhovýchod. Nezávislosť získal v roku 1991, predtým patril k ZSSR. Keďže sú tu veľké zásoby nerastných surovín ako uhlie, ropa, chróm, nikel, bauxit, zemný plyn, farebné kovy, tak prevláda baníctvo, ťažobný a stavebný priemysel.

Cestovný doklad

Na vstup do krajiny je potrebný pas, ktorého platnosť musí byť ešte 6 mesiacov po odchode a aj vízum. Víza je možné získať na zastupiteľskom úrade v Prahe a majú platnosť po dobu 30 dní.

Colné predpisy

Pri vstupe do krajiny je potrebné vypísať migračnú kartu, ktorú je treba po odchode z krajiny odovzdať . Pokiaľ sa v Kazachstane zdržíte dlhšie ako 90 dní, treba sa zaregistrovať na OVIRe.

Zdravie

Zdravotnú staroslivosť je nutné zaplatiť, ale ak je poskytnutá prvá pomoc, tak tá je zadarmo. Ceny sú pomerne vysoké a radi si za poskytnuté služby vypýtajú úplatok. Preto je vhodné sa pripoistiť. Zaočkovať sa treba proti žltačke typu A a B, týfusu, TBC, meningitíde, malárii, parazitickým ochoreniam. Objavil sa aj výskyt horúčky dengue na juhu krajiny.